ZDJ POGL. Fot. PAP/Rafał Guz

Abp Światosław Szewczuk: biskupie, zanieś Jezusa tym, którzy krwawią i płaczą

– Dziś Ukraina jest zraniona i krwawi. Biskupie, zanieś Jezusa tym, którzy krwawią i płaczą. Bądź tym nowo objawionym Jairem, który podnosi – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk do nowego arcybiskupa tarnopolsko-zborowskiego Teodora Martyniuka w dniu jego intronizacji.

W katedrze Niepokalanego Poczęcia w Tarnopolu pod przewodnictwem zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odprawiono Boską Liturgię z obrzędem intronizacji nowego arcybiskupa i metropolity taropolsko-zborowskiego. Wzięli w niej udział: nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas, biskupi UKGK z Ukrainy i zagranicy, wizytator apostolski dla grekokatolików w Europie Zachodniej, biskup pomocniczy greckokatolickiej diecezji Mukaczewo, biskupi obrządku łacińskiego i przedstawiciele Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU).

„Historyczny moment manifestacji mocy Boga”

Na początku liturgii bp Andrij Chimiak, sekretarz Synodu Biskupów UKGK, odczytał dekret patriarchalny mianujący biskupa Teodora Martyniuka metropolitą tarnopolsko-zborowskim.

„Wzywamy Cię do ochrony i utwierdzania wiary oraz do wiernej pracy na rzecz ratowania dusz wiernych Archieparchii Tarnopolsko-Zborowskiej UKGK, zwłaszcza młodzieży, która dźwiga na swoich barkach ciężar wojny” – czytamy w dekrecie.

W kazaniu zwierzchnik UKGK powiedział, że to historyczne wydarzenie intronizacji biskupa Teodora Martyniuka na metropolitę tarnopolsko-zborowskiego jest „ikoną, która daje nam możliwość zobaczenia i dotknięcia słowa, które głosi nam dziś Święta Ewangelia”.

„Dzisiaj, w tym historycznym momencie manifestacji mocy Boga, który spieszy do swojego zranionego, płaczącego ludu, chcemy dziękować za to, że nasz Pan jest tym, który przyszedł do nas w przeszłości i przychodzi teraz” – powiedział abp Szewczuk.

W imieniu Kościoła i ludu Bożego Ukrainy wyraził wdzięczność dotychczasowemu metropolicie bp Wasylowi Semeniukowi, nazywając go „Jairem podziemnego Kościoła, który przyniósł Chrystusa do tego ukraińskiego domu, gdzie płakali, modlili się i wołali o Chrystusa”.

Zwierzchnik UKGK podkreślił, że „przez biskupa Wasyla wyszła moc Boża, którą widzieliśmy, gdy nasz Kościół uroczyście zmartwychwstał, wychodząc z podziemia. A dziś świeci jako globalny Kościół kijowski dla całego świata”.

Intronizacja

Następnie abp Teodor Martyniuk złożył przysięgę, nastąpił akt intronizacji i wręczenia symboli władzy arcybiskupiej.

„Powołania, które daje wam Pan Bóg, będą różne, ale bądźcie pewni, że to On przychodzi przez was” – zaznaczył abp Szewczuk.

Po Boskiej Liturgii nuncjusz apostolski w Ukrainie, abp Kulbokas, podziękował za pracę i służbę biskupa seniora Semeniuka, a także zwrócił się z gratulacjami do abp Martyniuka.

„Modlimy się, abyś zawsze był spragniony łaski Bożej, którą Pan ci daje” – powiedział abp Kulbokas.

Następnie nowy metropolita tarnopolsko-zborowski wygłosił podziękowanie i wyraził wdzięczność abp Szewczukowi, abp Kulbokasowi, biskupom Synodu UKGK, duchowieństwu, zakonnikom, krewnym, a zwłaszcza swojemu poprzednikowi, bp Semeniukowi.

„Dzisiaj, podczas Boskiej Liturgii modliłem się za wszystkich naszych poległych żołnierzy, za wszystkich rannych żołnierzy, wszystkich zaginionych, którzy są teraz w niewoli, w szpitalach. To jest moja modlitwa za nich dzisiaj. Szczególnie za naszą 44. Brygadę, wszystkich tych, którzy pochodzą z obwodu tarnopolskiego. Obwód Tarnopolski dał ukraińskiej armii wielu żołnierzy, wielu chłopców i dziewcząt, którzy są teraz na linii frontu, walcząc o wolność dla naszego narodu, o sprawiedliwy pokój, o zwycięstwo. Dlatego to za nich dzisiaj się modlimy” – dodał.

Z kolei bp Semeniuk podziękował zwierzchnikowi UKGK za przekazanie społeczności międzynarodowej prawdy o Ukrainie. Wyraził też wdzięczność abp Teodorowi, a także wszystkim, którzy przez lata pomagali w odbudowie Maryjnego Centrum Duchowego Ukrainy w Zarwanicy.

Na zakończenie metropolita tarnopolsko-krzemieniecki PKU Nestor Pysyk zwrócił się do abp Martyniuka z pozdrowieniami: „Wierzymy, że poprzez wspólną pracę i modlitwę będziemy pracować nad tym, aby na Tarnopolszczyźnie nasze Kościoły, jak dwie siostry, razem służyły naszemu narodowi”.

Abp Teodor Martyniuk

Abp Teodor Martyniuk urodził się 1 lutego 1974 r. w Jaremczu, w obwodzie iwanofrankiwskim, jako Taras Martyniuk. W 1993 r. wstąpił do Zakonu Mnichów Studytów w Ławrze Uniowskiej. Jako nowicjusz ukończył formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1997 r. złożył profesję wieczystą w swoim zakonie. 20 stycznia 2000 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Juliana Gbura.

fot. Mykola Vasylechko. Світлина Миколи Василечка., CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41938677

Pracował w klasztorach studytów w Uniowie i Lwowie. W latach 2005-2010 doktoryzował się ze wschodniego prawa kanonicznego na Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie, a po powrocie do kraju objął urząd igumena monasteru w Uniowie. Od 2011 r. wykładał prawo kanoniczne na Papieskim Instytucie Wschodnim. Został wybrany biskupem pomocniczym tarnopolsko-zborowskim.

12 marca 2015 r. papież Franciszek zatwierdził ten wybór i nadał mu stolicę tytularną Mopta. Chirotonii udzielił mu 22 maja 2015 r. arcybiskup większy Światosław Szewczuk. Na terenie archieparchii tarnopolsko-zborowskiej grekokatolicy stanowią ok. 60 proc. mieszkańców i jest ich 379 tys.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze