fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Abp Światosław Szewczuk dziękuje Polakom za wsparcie i wzywa do nieulegania manipulacjom

Wdzięczność Polakom, Państwu Polskiemu i Kościołowi katolickiemu w Polsce za bezprecedensowe wsparcie Ukraińców oraz apel, by nie ulegać manipulacjom, które mogą doprowadzić do konfrontacji z Ukrainą wyraził przyjmując dziennikarzy polskich zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Katolickiego (UKGK), abp Światosław Szewczuk.

Przyjmując w Kijowie grupę przedstawicieli polskich mediów abp Szewczuk podkreślił, że pomoc z Polski, „którą odczuwamy każdego dnia, jest prawdziwym świadectwem wiary chrześcijańskiej”. Podziękował Kościołowi rzymskokatolickiemu w Polsce za gościnność dla ukraińskich uchodźców i otwarcie swoich kościołów dla greckokatolickich księży i świeckich. „Nasza eparchia wrocławsko-koszalińska podwoiła liczbę parafii w czasie wojny” – powiedział.

Zwierzchnik UKGK zachęcił Polaków, by „nie znudzili się” Ukraińcami, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Podkreślił, że chętnie integrują się oni z polskim społeczeństwem i pracują dla dobra naszego kraju. „Wiemy, że setki tysięcy Ukraińców pracujących w Polsce płaci podatki. To dowodzi, że nie zamierzają oni brać z kieszeni Polaków” – powiedział.

>>> Abp Światosław Szewczuk: pojednaniem przeciwstawiajmy się rosyjskim manipulacjom

Abp Szewczuk wyraził zaniepokojenie protestami polskich rolników blokujących ukraińską granicę. Zaapelował do Polaków, by nie wykorzystywali tej sytuacji do konfrontacji z Ukrainą. „To nic innego jak polityczna manipulacja” – powiedział. „Kiedy rolnicy protestują i blokują [ukraińską] granicę, podczas gdy zboże i inne produkty z Rosji swobodnie wjeżdżają do Polski, czy nie oznacza to manipulacji?” – zapytał.

Zwierzchnik UKGK wezwał do otwartego dialogu między narodami ukraińskim a polskim w celu znalezienia sposobów rozwiązania problemów. „Jedynym sposobem na nawiązanie relacji jest dialog” – powiedział. „Rozumiemy problemy i jesteśmy gotowi do otwartego dialogu i rozwoju naszych stosunków” – zapewnił abp Szewczuk.

Podczas spotkania hierarcha odpowiedział również na pytania dotyczące opieki duszpasterskiej UKGK podczas wojny, możliwości wybaczenia Rosjanom przez Ukraińców, gotowości do negocjacji, stosunków ekumenicznych i odbudowy Ukrainy.

>>> Abp Światosław Szewczuk: nie planujemy wdrażania „Fiducia supplicans”

Należy zauważyć, że wizyta polskich dziennikarzy na Ukrainie, zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną we współpracy z Kurią Arcybiskupstwa Większego Kijowsko-Halickiego UKGK  trwa od 19 do 22 marca 2024 roku. Jej program jest bogaty i obejmie spotkania z przywódcami religijnymi różnych wyznań, wizyty w miastach dotkniętych wojną, rozmowy z kapelanami, wolontariuszami, rodzinami poległych żołnierzy oraz wizyty w religijnych instytucjach edukacyjnych.

Celem wizyty jest zapoznanie się z działalnością organizacji religijnych na Ukrainie w kontekście wojny, odwiedzenie miast zniszczonych przez rosyjską agresję, rozmowy z ludźmi dotkniętymi wojną i tymi, którzy im pomagają, a także sporządzenie dla polskich mediów relacji o sytuacji na Ukrainie.

Wśród dziennikarzy i redaktorów, którzy przybyli na Ukrainę są przedstawiciele Katolickiej Agencji Informacyjnej, Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia, tygodników „Gość Niedzielny”, „W Sieci”, „Przewodnik Katolicki” oraz dziennika „Rzeczpospolita”. Grupie towarzyszy ksiądz Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze