Fot. PAP/Waldemar Deska

Abp Światosław Szewczuk: gwiazda Bożego Narodzenia jest nawigatorem na drodze do nadziei i wolności

– Gwiazda Bożego Narodzenia jest nawigatorem na drodze do wiedzy, oświecenia, nadziei i wolności. W obecnej sytuacji wojny, gdy brakuje nam światła, nawet materialnego, czujemy, że nasze życie staje się zupełnie inne powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w swoim codziennym przemówieniu w 314. dniu „wielkiej, pełnowymiarowej, ciężkiej wojny, którą rosyjski okupant sprowadził na naszą spokojną ziemię”.

– Jak ważne jest, aby człowiek poznał prawdę, aby mógł właściwie żyć! Wiemy, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda, jak mówi nam papież Franciszek. Przygotujmy się na narodziny światła prawdy wśród nas, na przyjęcie naszego nowonarodzonego Zbawiciela! – mówił zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Zwrócił uwagę, że wróg najprawdopodobniej zmienił taktykę i stara się coraz bardziej terroryzować ludność cywilną. „Przeprowadza ataki za pomocą dronów bojowych i rakiet głównie w nocy, aby Ukraińcy nie mogli odpocząć. Jeśli człowiek nie śpi w nocy, a rano musi iść do pracy lub zająć się dziećmi, to oczywiście jest wyczerpany. Jest to jeden z rodzajów ataku psychologicznego na Ukrainę. Ponadto, metodycznie niszcząc krytyczną infrastrukturę naszych miast, wróg pozbawia nas niezbędnych środków do życia w tym okresie zimy” – powiedział arcybiskup.

>>> Spotkanie Taize Rostock we Lwowie zakończone modlitwą wielu religii o pokój w parafii Jana Pawła II

Znaczenie światła

Według stanu na 2 stycznia 2023 r., w Ukrainie ucierpiało już 1328 dzieci, z czego 452 zmarło, a 876 dzieci zostało rannych w różnym stopniu.

„To są oficjalne dane zarejestrowane w organach państwowych, ale, jak widać, prawdziwa liczba poszkodowanych dzieci jest znacznie wyższa i, niestety, rośnie z każdym dniem” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Kontynuując refleksję nad znaczeniem świąt Bożego Narodzenia i przygotowaniem się do nich, abp Szewczuk poruszył temat „światła”.

„W kulturze wszystkich ludów wszystkich czasów ludzie rozumieli znaczenie światła dla życia, w szczególności życia ludzkiego. Co więcej, Biblia i cała tradycja chrześcijańska wydają się być inspirowane symbolami światła. A dla święta Narodzenia Chrystusa temat ten jest niezwykle ważny z punktu widzenia historycznego i teologicznego” – zaznaczył arcybiskup.

Bóg staje się widzialny

Przypomniał, że Kościół w pierwszych wiekach obchodził Boże Narodzenie jako wydarzenie widzialnego objawienia się Boga człowiekowi.

„Niewidzialny Bóg, czasem odległy, nieznany wielu ludziom, staje się widzialny, pojawia się w ludzkim ciele i oświeca człowieka. We wczesnym Kościele Boże Narodzenie i Epifania były obchodzone tego samego dnia, a dopiero później zostały rozdzielone jako dwa różne święta. A momentem oświecenia człowieka, kiedy mógł poznać prawdziwego Boga, dla pierwszych chrześcijan był chrzest” – mówił zwierzchnik UKGK.

– „Święto Światła” związane było z chrztem wcześniej przygotowanych członków Kościoła. Dlatego w Boże Narodzenie i Trzech Króli podczas Liturgii zamiast hymnu „Święty Boże” będziemy śpiewać: „Wy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusa, przyoblekliście się w Chrystusa”. Jest to moment oświecenia człowieka w sakramencie Narodzenia Chrystusa – wyjaśniał abp Szewczuk i dodał: „A nasze hymny będą nazywać nowo narodzonego Zbawiciela `Promieniem Ojca`. Przyjdzie do nas w ludzkim ciele, który jest Światłem ze Światłości, Słońcem niebytu, Słońcem sprawiedliwości, Oświecicielem. Śpiewając świąteczne teksty, otulimy się światłem, które symbolizuje i przynosi Boże błogosławieństwo i radość”.

Fot. cathopic

Zwrócił uwagę, że istnieje jeszcze jedno znaczenie światła, które głęboko ujawnia się dzięki świętom Bożego Narodzenia.

„A to główny hymn święta, troparion, mówi, że światło jest symbolem prawdy, prawdziwego poznania Boga. Troparion Bożego Narodzenia mówi, że ci, którzy uczyli się od gwiazd i służyli im, od gwiazd nauczyli się oddawać cześć Tobie, Chryste, Słońcu prawdy, prawdzie. Ludzie, którzy zawsze kierowali swój wzrok na gwiazdy, widzą gwiazdę, która prowadzi ich do prawdziwego Słońca prawdy Chrystusa. Oto znaczenie tej gwiazdy, która doprowadziła mędrców do Betlejem” – wyjaśniał zwierzchnik UKGK.

Temat światła łączy kultury i religie

Zauważył, że temat światła jest łącznikiem jednoczącym różne kultury i religie. „Bóg poprzez ciało niebieskie przemawia do Magów, którzy nie znali proroctw o Mesjaszu i byli przedstawicielami innej cywilizacji. Dlatego symbol gwiazdy bożonarodzeniowej jest tak ważnym atrybutem obchodów Bożego Narodzenia. Gwiazda ustawiana jest na szczycie świątecznej choinki, kolędnicy chodzą z nią od domu do domu. Gwiazda jest, mówiąc współczesnym językiem, nawigatorem na drodze do wiedzy, oświecenia, nadziei i wolności” – powiedział arcybiskup.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Zaznaczył, że święta Bożego Narodzenia są więc okazją do oświecenia człowieka i poznania prawdy o Bogu, człowieku i wszechświecie, a spotkanie z nowonarodzonym Chrystusem będzie spotkaniem z wcieloną prawdą, która oświeca i uświęca każdego człowieka, który przychodzi na świat.

„Boże, błogosław Ukrainę, oświeć ją Twoim światłem prawdy! Boże, wiemy, że gwiazda już wędruje do Betlejem, a za nią podążają mędrcy ze Wschodu! O Boże, prowadź nas tym niebiańskim światłem i daj nam zobaczyć i poznać Ciebie – Słońce prawdy! O Panie, przyjdź do nas, pobłogosław nasze dziewczęta i chłopców na froncie, oświeć ciemność bólu, płaczu i rozpaczy Ukrainy! Boże, pobłogosław naszą Ojczyznę Twoim sprawiedliwym, jasnym, prawdziwym, niebiańskim pokojem!” – wezwał zwierzchnik UKGK.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze