Fot. EPA/ANDY RAIN Dostawca: PAP/EPA.

Abp Światosław Szewczuk: ludzie potrzebowali matczynego głosu Kościoła

Na Narodowym Uniwersytecie „Politechnika Lwowska” odbyła się 5 września prezentacja książki arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka pt. „Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!” Jest to „duchowy dziennik wojny”, który zawiera codzienne przesłania zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) podczas pierwszego roku wojny Rosji na pełną skalę przeciwko Ukrainie.

W wydarzeniu wzięli udział biskupi UKGK, duet wokalny ukraińskich artystów narodowych „Siostry Telnyuk”, Honorowy Artysta Ukrainy Jurij Czekanow, a także przedstawiciele mieszkańców i świata akademickiego Lwowa. Wydarzenie odbyło się w Dniu Żałoby po ofiarach ataku rakietowego na Lwów z 4 września.

Główna część prezentacji została przeniesiona do schronu uniwersyteckiego ze względu na ogłoszony alarm lotniczy i zagrożenie rakietowe w obwodzie lwowskim. Według abp Szewczuka miało to wyraz symboliczny, ponieważ większość tekstów książki powstała w schronach przeciwbombowych, zwłaszcza w pierwszych dniach i tygodniach wojny.

>>> Abp Światosław Szewczuk: władze Ukrainy chronią naród przed rosyjską propagandą

Prezentację poprowadziła Iryna Kliuczkowska, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Edukacji, Kultury i Stosunków z Diasporą na Politechnice Lwowskiej.

Wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą za Ukrainę.

Rektor uniwersytetu Jurij Bobalo powitał abp Szewczuka i podziękował mu za duchowe przywództwo i wsparcie Kościoła, który zawsze był z narodem ukraińskim. W szczególności zwrócił uwagę na posługę kapelanów, którzy w najtrudniejszych czasach wspierają duchowo żołnierzy.

„Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!” – to mocne słowa, które stały się podstawą prezentowanej książki. Odzwierciedlają one niezłomnego ducha naszego narodu, który wytrzymał, walczył i robi to z wielką godnością, która pochodzi z naszej wiary… Są to ważne duchowe przesłania, które wskazują na naszą przyszłość – zwycięstwo Ukrainy nad wrogiem, dobra nad złem” – powiedział rektor Politechniki Lwowskiej.

Książka, która stała się sercem i duszą narodu ukraińskiego

„Znajdujemy siłę w waszej książce, waszych słowach i przesłaniach duszpasterskich. To nas inspiruje. Dlatego jestem pewien, że to spotkanie jest historycznie ważne dla naszej społeczności akademickiej jako jedno z najbardziej duchowych i inspirujących. Chcemy, aby uniwersytet, który ma 36 tys. studentów, miał duchowe środowisko, na którym będzie nawleczona wiedza… Dlatego ta rozmowa z Waszą Świątobliwością i prezentacja wyjątkowej książki są tak ważne” – powiedziała Kliuczkowska.

„Ta książka jest dla nas wszystkich, nie tylko dla chrześcijan. Jest dla całego narodu ukraińskiego: dla tych, którzy są tutaj i dla tych, którzy są w okopach” – dodała wzywając abp Szewczuka do podzielenia się procesem tworzenia książki, która stała się »sercem i duszą narodu ukraińskiego«.

Fot. PAP/EPA/MYKOLA TYS

Arcybiskup podkreślił, że prezentacja odbywa się w Dniu Żałoby i wyraził swoją solidarność i modlitwy za wszystkich mieszkańców Lwowa dotkniętych atakiem rakietowym. Podzielił się również informacją, że przed podróżą do Lwowa modlił się za uczniów z Połtawy, którzy zginęli w szkole.

Słowa te są krzykiem bólu, próbą zapytania Boga: dlaczego i jak postępować?

Mówiąc o książce przypomniał wydarzenia z pierwszych dni wojny, które skłoniły go do rozpoczęcia codziennych przesłań wideo. „W pierwszych dniach tysiące ludzi z całego świata pytało, czy żyję. W odpowiedzi na te pytania codziennie pojawiały się wiadomości wideo, potwierdzające, że Kijów żyje, trwa, modli się i walczy” – powiedział zwierzchnik UKGK.

>>> Abp Szewczuk: przytulam Lwów jak ojciec przytula zranione dziecko

Przypomniał, że „ Kijów płonął, a nad głowami latały helikoptery. Setki ludzi z rodzinami, a nawet zwierzętami domowymi, przybyło do schronu przeciwbombowego w katedrze patriarchalnej. To dało mi poczucie odpowiedzialności za ratowanie ludzi, którzy zgromadzili się w katedrze. Przede wszystkim przemawiałem do świata w imieniu ludzi, za których Kościół zaczął czuć się odpowiedzialny”.

„Powiedzenie całemu światu, że żyjemy, modlimy się, walczymy i wreszcie błogosławimy lud Boży, stało się czymś więcej niż ludzkim słowem. Bóg zaczął przemawiać przez nas. Z czasem zdaliśmy sobie sprawę, że jest to ważne dla świata i naszych wiernych na okupowanych terytoriach – w ten sposób dowiedzieli się, że Kijów trwa” – powiedział abp Szewczuk.

Zwrócił również uwagę na symboliczny charakter projektu książki w kolorze bordowym, który symbolizuje księgi liturgiczne Kościoła, a czerwona zakładka przypomina krew.

„Są tu słowa o krzyku bólu, próba zapytania Boga: dlaczego i jak postępować? Czy jesteś z nami? Próbowałem znaleźć odpowiedzi na te pytania. Dlatego ta książka jest powtórzeniem całej doktryny chrześcijańskiej, wszystkiego, czego uczymy w katechizmie… Ta książka jest o duchowości w czasach wojny. Szukałem odpowiedzi na pytanie, jak być chrześcijaninem w czasach wojny” – powiedział abp Szczewczuk.

>>> Abp Światosław Szewczuk: to czas maksymalnej eskalacji nienawiści i bezsensu

Początek roku akademickiego

Zwierzchnik UKGK pogratulował studentom Politechniki Lwowskiej rozpoczęcia roku akademickiego: „To wspaniała opatrzność Boża, że przemawiamy w waszych schronach przeciwbombowych. Życzę, aby wykłady odbywały się w jasnych salach. Doceńcie możliwość bycia razem. Kiedy jesteśmy razem, wzmacniamy się nawzajem, możemy stać, walczyć i modlić się razem” – wezwał.

Na zakończenie abp Szewczuk podziękował organizatorom za zaproszenie i wszystkim, którzy przyczynili się do wydania tej książki. Następnie udzielił błogosławieństwa, wyjaśniając, że „przekazywanie tchnienia zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, który nas podtrzymuje i przywraca siły, inspiruje nas do myślenia o przyszłości, eliminuje strach i rozpacz oraz daje nam odporność”.

Projekt artystyczny sióstr Telniuk jako odpowiedź na książkę

„Kijowscy artyści, ludzie kultury, są integralną częścią tej prezentacji. Siostry Telniuk ponownie przeczytały książkę i w reakcji na to, co przeczytały, narodził się projekt artystyczny” – powiedział abp Szewczuk podczas prezentacji.
„Byłbym wdzięczny, gdyby ta książka znalazła odzew w sercach i umysłach ukraińskich patriotów, dobrych chrześcijan i niezłomnych bojowników o Ukrainę tutaj, w książęcym Lwowie” – dodał zwierzchnik UKGK.

Na koniec w auli zaprezentowano projekt artystyczny, w którym fragmenty codziennych przemówień abp Szewczuka z każdego miesiąca były śpiewane przez siostry Telniuk. Teksty odczytał Honorowy Artysta Ukrainy Jurij Czekanow.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze