Fot. Yt/screen/EWTN

Abp Światosław Szewczuk: to czas maksymalnej eskalacji nienawiści i bezsensu

Miniony tydzień prawdopodobnie przejdzie do historii jako okres maksymalnej eskalacji nienawiści i bezsensu – podkreślił arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w wideoprzesłaniu w 133. tygodniu „wielkiej świętokradczej wojny, którą rosyjski agresor sprowadził na spokojną ukraińską ziemię”. „Zaprawdę, nienawiść zaślepia nie pojedynczego człowieka, ale całe narody, armie świata, polityków i głowy państw” – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Arcybiskup powiedział, że w nocy 26 sierpnia rosyjska armia rozpoczęła największy zmasowany atak powietrzny na Ukrainę od początku inwazji na pełną skalę. „Jednak Rosjanom nie uda się zastraszyć i podporządkować sobie narodu ukraińskiego. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, Siłom Zbrojnym Ukrainy, naszym żołnierzom obrony powietrznej za przetrwanie tego bezprecedensowego ataku” – powiedział abp Szewczuk i dodał: ”I chcemy jeszcze raz powiedzieć: Ukraina trwa, Ukraina walczy, Ukraina się modli!”.

>>> Charków: inauguracja roku szkolnego w schronie [GALERIA]

Jednocześnie ten tydzień przejdzie do historii Ukrainy, Europy i świata jako okres relacji i dialogu, który naprawdę leczy rany. „Ukrainę odwiedziła specjalna delegacja Patriarchatu Ekumenicznego pod przewodnictwem metropolity Hilariona Prawosławnego Kościoła Ukrainy z Winnipeg. Wizyta gości w naszej katedrze patriarchalnej dodała nam otuchy. Jest oczywiste, że Patriarchat Ekumeniczny stara się leczyć rany, których doświadcza dziś ukraińskie prawosławie. W soborze Mądrości Bożej (Sofii Kijowskiej) miało miejsce ważne wydarzenie intelektualne: zaprezentowaliśmy ukraińskie tłumaczenie publikacji „Ekumeniczna misja wschodnich Kościołów katolickich w dzisiejszej Europie”. Jest to tłumaczenie z włoskiego zbioru dokumentów i materiałów ze spotkania biskupów wschodniokatolickich z naszego kontynentu, które w dniach 12-14 września 2019 odbyło się w Rzymie” – powiedział abp Szewczuk.

Fot. EPA/VLADYSLAV MUSIIENKO

Przypomniał, że materiały zebrane w książce ujawniają, w jaki sposób, w szczególności w 2019 r., chrześcijaństwo kijowskie zyskało swoją podmiotowość i weszło w intensywne międzynarodowe relacje światowego chrześcijaństwa, zarówno w swojej prawosławnej części, jak i w kontekście Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

1 września tradycyjnie obchodzono w Ukrainie Dzień Wiedzy. 2 września miliony młodych Ukraińców, uczniów i studentów instytucji edukacyjnych, rozpoczną nowy rok szkolny i akademicki. Z tej okazji abp Szewczuk złożył życzenia zarówno uczniom, jak i nauczycielom, profesorom, wychowawcom i ich rodzicom rozpoczęcia nowego roku szkolnego i akademickiego. Zwierzchnik UKGK z żalem zauważył, że prawie 250 tysięcy młodych Ukraińców przerwało proces edukacji w Ukrainie „To jest nasz wielki ból. Rosjanie kradną uczniom nie tylko możliwość nauki, ale także dzieciństwo” – podkreślił.

„Życzę wszystkim naszym nauczycielom spokojnej i bezpiecznej nauki. Życzę, abyście w końcu wyszli ze świata online i spotkali się ze swoimi uczniami w klasie. Niech Pan Bóg, nasz Zbawiciel i Nauczyciel, błogosławi was wszystkich i zapewni wam udany, spokojny, owocny, edukacyjny rok 2024-2025!” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze