fot. ТСН/yt

Abp Światosław Szewczuk w Filadelfii: przybyłem jako świadek cierpienia narodu ukraińskiego

„Przybyłem do Stanów Zjednoczonych jako świadek wielkiego bólu, cierpienia narodu ukraińskiego i codziennych zniszczeń, ale także jako świadek nadziei z Ukrainy i dla Ukrainy” – podkreślił arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Podczas wizyty duszpasterskiej w Filadelfii zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przewodniczył 16 lutego  Boskiej Liturgii w Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w ramach obchodów Roku Świętego, którego hasłem są słowa: „Pielgrzymi nadziei”.

W kazaniu abp Szewczuk podkreślił, że „przybył do Stanów Zjednoczonych jako świadek wielkiego bólu, cierpienia narodu ukraińskiego i codziennych zniszczeń, ale także jako świadek nadziei z Ukrainy i dla Ukrainy”. „Miliony ludzi na całym świecie pytają, skąd pochodzi nasza nadzieja. Dziś świadczymy całemu światu, że Ukraina trwa, walczy i modli się, ponieważ wierzy w Boga. Nawet więcej: mamy nadzieję, ponieważ wierzymy, że nasz Bóg jest Bogiem Ojcem” – podkreślił arcybiskup.

Wyjaśniając znaczenie przypowieści o synu marnotrawnym, zwierzchnik UKGK zauważył, że „wieczny uścisk ojca, w tym pocałunek ojca, jest źródłem godności syna, jego bogactwa, dobrobytu, ponieważ jest to uścisk, który zbawia, wskrzesza”. Jak zauważył, przybył do Filadelfii „jako pielgrzym nadziei, aby was uściskać i pobłogosławić”, poprosił wiernych, aby nie wracali do domu bez jego błogosławieństwa.

>>> Przedstawiciele USA i Rosji będą rozmawiać o zakończeniu wojny w Ukrainie we wtorek

„Treścią każdej pielgrzymki Roku Jubileuszowego jest wezwanie każdego z nas do powrotu do domu. Przede wszystkim do domu, który zawsze jest w ramionach Matki Kościoła, ponieważ Ojciec Niebieski tak bardzo tego chciał przez swojego Syna w darze Ducha Świętego, aby te otwarte ramiona Ojca Niebieskiego były zawsze dostępne dla ludzi wszystkich czasów i wszystkich narodów poprzez otwarte ramiona Matki Kościoła, która was kocha, obejmuje, będzie was chronić, ponieważ jesteście jej dziećmi” – zapewnił zwierzchnik UKGK.

Podkreślił, że  „ten, kto wierzy w Chrystusa, znajdzie tę niewzruszoną twierdzę, która daje nam możliwość wiary i walki, nawet gdy wszyscy mówią nam, że cała nadzieja jest stracona. Odpowiadamy, że ludzka nadzieja, uczucie nadziei, może przychodzić i odchodzić, ale nadzieja płynąca z wiary w Boga zwycięża wszystko”.

PAP/Vladyslav Musiienko

Abp Szewczuk zauważył, że poprzedniej nocy w katedrze filadelfijskiej wiele osób przystąpiło do sakramentu spowiedzi. „Widząc to duchowe działanie, przypominam sobie, jak podczas Rewolucji Godności na Majdanie nasi chłopcy szli do spowiedzi, potem szli na barykady, a potem, jak bohaterowie Niebiańskiej Sotni, lecieli do nieba. Dziś nasi wojskowi zachowują się w ten sam sposób. Kiedy widzą księdza, pierwszą rzeczą, o którą proszą, jest spowiedź” – powiedział zwierzchnik UKGK, dziękując wiernym w Stanach Zjednoczonych za „świecące między nimi źródło wiary i nadziei”.

Abp Szewczuk wyraził szczególną wdzięczność narodowi amerykańskiemu, który „stoi z nami w tych dramatycznych okolicznościach naszego narodu, zwłaszcza w czasie, gdy Ukraińcy otrzymują mieszane sygnały od społeczności międzynarodowej”.

„Chciałbym wyrazić moją głęboką wdzięczność ukraińskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych za walkę o Ukrainę najlepiej jak potraficie i do czego zostaliście powołani. Dlatego dziś moje serce płonie z radości, ponieważ jest to radość ojca, który patrzy na swoje dzieci i powtarza te słowa Ewangelii: „Będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się” – zakończył zwierzchnik UKGK.

Wraz ze zwierzchnikiem UKGK Boską Liturgię koncelebrowali: metropolita Filadelfii Borys Gudziak, bp Pawlo Chomnicki, eparcha diecezji Stamford, bp Bohdan Danyło, biskup eparchii św. Jozafata w Parmie, bp Benedykt Aleksijczuk, biskup eparchii św. Mikołaja w Chicago oraz duchowieństwo archieparchii filadelfijskiej. W Liturgii wzięli udział przedstawiciele Ambasady Ukrainy przy ONZ, organizacji pozarządowych, wojska i Ukraińcy mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

Na zakończenie Liturgii Prymas osobiście udzielił błogosławieństwa biskupiego obrońcom Ukrainy przebywającym na leczeniu w Stanach Zjednoczonych oraz wszystkim wiernym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze