fot. PAP/Darek Delmanowicz

Abp Swiatosław Szewczuk wezwał rodaków do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych

W poniedziałek, 15 lipca, gdy – zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, obowiązującym w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim (UKGK) od 1 września ubiegłego roku – grekokatolicy wspominają św. Księcia Włodzimierza i jest obchodzony Dzień Chrztu Rusi Kijowskiej, Ukraińcy winni odnowić swe przyrzeczenia chrzcielne. Z takim apelem wystąpił zwierzchnik UKGK, arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk.

Obrzęd ich odnowienia obejmuje szereg modlitw, prowadzonych w postaci dialogu między kapłanem a wiernymi. „Co roku wzywamy synów i córki Ukrainy, wiernych naszego Kościoła, aby w dniu pamięci Chrztu naszego narodu przyszli do świątyń i odnowili swe przyrzeczenia chrzcielne, czyli obietnice, złożone przez ich rodziców chrzestnych w naszym imieniu, gdy przynieśli nas, abyśmy przyjęli sakrament chrztu” – stwierdził arcybiskup w komentarzu dla Wydziału Informacji UKGK.

abp Swiatosław Szewczuk, fot. Ukraińska Prawda/Yt/Screen

Wyjaśnił przy tym, że w warunkach agresywnej wojny Rosji przeciw Ukrainie jest szczególnie ważne odnowić swe poświęcenie Chrystusowi, „gdyż tak bardzo potrzebujemy siły Bożej, która zrobiłaby to, czego nie jest w stanie wykonać tylko siła ludzka”. Zdaniem głowy UKGK „odnowiwszy przyrzeczenia ślubne, odczujemy, iż moc Boża, zdolność zwyciężania tętni w ciele naszego narodu i naszego Kościoła”.

Dzień św. Księcia Włodzimierza Równego Apostołom był dawniej obchodzony 28 lipca i tak jest do dzisiaj świętowany w tych Kościołach prawosławnych, które trzymają się kalendarza juliańskiego (starego stylu), ale od czasu oficjalnego przyjęcia przez grekokatolików ukraińskich kalendarza gregoriańskiego, czyli nowego stylu w ub.r., święto to wypada 15 lipca, a więc dokładnie w dniu, w którym zmarł on w 1015 roku (urodził się w 958). To on wraz ze swoją drużyną jako wielki książę kijowski (od ok. 980) przyjął w 988 chrzest w obrządku wschodnim z Bizancjum, zapoczątkowując chrystianizację Rusi Kijowskiej. Dla upamiętnienia jego zasług na tym polu został on szybko uznany za świętego (choć oficjalnej kanonizacji prawdopodobnie nie było) i obdarzony tytułem Równy Apostołom, przyznawanym największym świętym wschodniochrześcijańskim. Jest on również czczony jako święty w Kościele rzymskokatolickim.

Na Ukrainie liturgiczne wspomnienie św. Włodzimierza jest obchodzone również jako Dzień Chrztu Rusi Kijowskiej a od 2022 dodatkowo jako Dzień Państwowości Ukraińskiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze