Abp Szewczuk: 2024 to rok historycznych spotkań
„Rokiem historycznych spotkań” – nazwał arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk mijający rok 2024 . W audycji telewizji internetowej UKGK „Otwarty Kościół” zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zwrócił uwagę na aktywną działalność międzynarodową, wizyty duszpasterskie w ukraińskich wspólnotach za granicą i ważne spotkania polityczne. Podkreślił, że w ten sposób „głos narodu ukraińskiego był przekazywany światu”.
„Ten rok był bardzo aktywny, bardzo bogaty. Ale być może najważniejszą rzeczą, która pozostanie w historii, są spotkania. Kiedy ludzie się spotykają, dzielą się swoim wewnętrznym światem duchowym” – powiedział abp Szewczuk.
Zwierzchnik UKGK mówił o ważnych spotkaniach z dziećmi, wojskowymi, matkami i kobietami, które straciły bliskich podczas wojny, a także ze społecznościami ukraińskimi w różnych krajach europejskich, gdzie ludzie nieustannie czekają na wsparcie swojego Kościoła. „Stałem godzinami, błogosławiąc ludzi. Co piąta osoba prosiła, by ją uściskać. To zranieni ludzie, którzy szukają ciepła i wsparcia ze strony Kościoła” – powiedział arcybiskup dzieląc się wrażeniami z wizyt duszpasterskich w Niemczech, Francji, Polsce i innych krajach.
Szczególne znaczenie miały również spotkania z przywódcami politycznymi, w szczególności z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. „To były historyczne wydarzenia” – powiedział abp Szewczuk i przypomniał, że spotkanie zwierzchnika UKGK z prezydentem Francji było pierwszym od 1970 roku, a z kanclerzem Niemiec – pierwszym.
Zdaniem abp Szewczuka głos UKGK odgrywa ważną rolę w promowaniu Ukrainy na arenie międzynarodowej. „Jesteśmy głosem naszego narodu. I nasz głos był słyszany w wielu krajach” – powiedział, wspominając spotkania z głowami państw i przedstawicielami Kościołów z wielu krajów świata.
>>> Abp Szewczuk: nasz Zbawiciel rodzi się w najbardziej bolesnych miejscach Ukrainy
W szczególności mówił o znaczeniu współpracy z Watykanem, wsparciu papieża Franciszka i sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, który złożył wizytę w Ukrainie w 2024 roku. „Otwarte drzwi Watykanu i wysiłki dyplomatyczne papieża Franciszka są ważnymi narzędziami wspierania Ukrainy. To nie tylko publiczne oświadczenia, ale także głęboko poufna dyplomacja, która przynosi konkretne rezultaty, takie jak pomoc humanitarna czy powrót ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję” – powiedział abp Szewczuk.
Wśród ważnych spotkań w 2024 roku zwierzchnik UKGK wymienił również dwa ze światowymi przywódcami religijnymi: papieżem Franciszkiem w Watykanie i patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem w jego rezydencji w Fanarze w Stambule.
Zauważył, że międzynarodowa działalność Kościoła jest ważnym czynnikiem wspierającym Ukrainę, zarówno na froncie humanitarnym, jak i dyplomatycznym. „Będziemy nadal wstrząsać światem naszą obecnością, działalnością i słowem w imieniu Ukrainy i naszego narodu” – podsumował zwierzchnik UKGK.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |