fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Abp Szewczuk do metropolity Epifaniusza o potrzebie jedności

„Dziś musimy być zjednoczeni dla naszego zwycięstwa” – stwierdził w przesłaniu skierowanym na ręce zwierzchnika związanego z Konstantynopolem Kościoła Prawosławnego Ukrainy, metropolity Epifaniusza abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wystosował gratulacje dla prawosławnego hierarchy z okazji jego 45 urodzin.

Arcybiskup Szewczuk zauważył, że obchodząc 45-lecie posługi w czasie wielkiej wojny, metropolita kijowski i całej Ukrainy stale odważnie potępia wroga i daje ludziom nadzieję na obecność Pana w ich cierpieniu poprzez Słowo Boże, wzmacniając ich wiarę w zwycięstwo i sprawiedliwy pokój: „Niech Wszechmogący wspiera Cię w tej szlachetnej posłudze, za którą będą Tobie wdzięczne obecne i przyszłe pokolenia Ukraińców” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki.

Zwierzchnik UKGK podkreślił znaczenie jedności dla zwycięstwa i zachowania braterskiej miłości: „Cieszymy się, że poprzez nasze wspólne spotkania, apele, modlitwy, możemy leczyć rany naszego narodu spowodowane wojną i świadczyć przed społecznością światową, że Ukraina jest krajem wolnych obywateli, którzy wierzą w Boga, umieją mówić prawdę i są gotowi oddać życie za swoją ojczystą ziemię, którą On pobłogosławił” – czytamy w przesłaniu.

Lwów, fot. PAP/Vitaliy Hrabar

Abp Epifaniusz (Dumenko) urodził się 3 lutego 1979 w wiosce Wowkowie w rejonie iwanowskim w obwodzie odeskim, ale dorastał we wsi Stara Żadowa w obwodzie czerniowieckim. Po ukończeniu w 1996 miejscowej szkoły średniej wstąpił do seminarium duchownego w Kijowie, które ukończył 3 lata później, po czym kształcił się do 2003 w Kijowskiej Akademii Duchownej. Jest kandydatem (doktorem) nauk teologicznych. W okresie od 1 lipca 2003 do 31 grudnia 2005 był sekretarzem-referentem prawosławnej kurii biskupiej w Równem. W latach 2006-07 uzupełniał studia w zakresie filozofii na Narodowym Uniwersytecie Ateńskim, a po powrocie do kraju kierował wydziałem filozofii na swej dawnej akademii duchownej.

21 grudnia 2007 przyjął postrzyżyny mnisze i imię zakonne Epifaniusz. W następnym roku rozpoczęła się jego błyskawiczna kariera kościelna. 6 stycznia otrzymał święcenia diakonatu (w zakonie: hierodiakona), a w 2 tygodnie później – święcenia kapłańskie (hieromnicha). 25 tegoż miesiąca został sekretarzem głowy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego  Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), patriarchy Filareta. Od 16 marca był archimandrytą (najwyższa godność w życiu zakonnym), a w 4 dni później został przełożonym klasztoru męskiego św. Michała w Kijowie. 30 maja objął zarządzanie bieżącymi sprawami Patriarchatu Kijowskiego.

21 października 2009 Synod UKP PK mianował go biskupem wyszhorodzkim i pomocniczym eparchii (diecezji) kijowskiej a 27 lipca 2010 rektorem Kijowskiej Prawosławnej Akademii Teologicznej, a zarazem pełniącym obowiązki biskupa perejasławskochmielnickiego. 23 stycznia 2012 patriarcha Filaret wyniósł go do godności arcybiskupa. 28 czerwca 2013 otrzymał tytuł metropolity perejasławskochmielnickiego i białocerkiewskiego z prawami biskupa diecezjalnego. Był stałym członkiem Świętego Synodu UKP PK.

15 grudnia 2018 r. został wybrany na zwierzchnika nowego Kościoła Prawosławnego Ukrainy. 6 stycznia 2019 z rąk patriarchy Konstantynopola Bartłomieja odebrał tomos (dekret) o autokefalii. 3 lutego 2019 w soborze Mądrości Bożej w Kijowie odbyła się jego intronizacja jako metropolity kijowskiego i całej Ukrainy, zwierzchnika autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze