Abp Szewczuk do ukraińskiej młodzieży: trzymaj się swojego Kościoła – wtedy się nie zgubisz
Trzymaj się swojego Kościoła – wtedy się nie zgubisz – zachęcił arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk młodych Ukraińców. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w ramach sesji Stałego Synodu Biskupów, która odbywa się we Wrocławiu, wraz z biskupami, spotkał się z ukraińską młodzieżą, która z powodu wojny znalazła się poza granicami Ukrainy. Spotkanie odbyło się w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu.
Abp Szewczuk i biskupi rozmawiali z młodzieżą o tym, dlaczego głos ukraińskiej młodzieży jest ważny w świecie i w jaki sposób każdy poza ojczyzną może przybliżyć Ukrainę do zwycięstwa.
Arcybiskup przekazał młodzieży pozdrowienia od tych, którzy są teraz w ojczyźnie i zauważył, że ojczyzna czeka na powrót wszystkich. „Wiedzcie, że wasza ojczysta ziemia tęskni za wami. Wszyscy chcemy, aby wszystkie dzieci naszej matki Ukrainy pewnego dnia zjednoczyły się i wróciły do domu z nową wiedzą i umiejętnościami, aby odbudować swoją ojczyznę” – zaznaczył i dodał: „Proszę, przyjmijcie pozdrowienia od tych, którzy prosili mnie, abym wam je przekazał, ale dziś są tam, po drugiej stronie ukraińsko-polskiej granicy i codziennie spotykają się ze śmiercią”.
>>> Ukraina: Rada Kościołów za sprawiedliwym osądzeniem rosyjskich zbrodniarzy wojennych
Arcybiskup opowiedział o swoim spotkaniu z prezydentem Wrocławia, z którym dzień wcześniej rozmawiał o potrzebach uchodźców w Polsce. Zwrócił uwagę, że we Wrocławiu i okolicach mieszka obecnie około 300 tys. Ukraińców. Członkowie Stałego Synodu Biskupów podziękowali władzom i wszystkim mieszkańcom miasta za gościnność.
Abp Szewczuk wezwał młodych Ukraińców mieszkających we Wrocławiu do zachowania własnej tożsamości i trzymania się rodzimego Kościoła. „Złotą zasadę, która została przetestowana przez różne fale emigracji Ukraińców na całym świecie i która jest teraz ponownie werbalizowana przez naszych wewnętrznych przesiedleńców na Ukrainie, chcę wam przekazać jako przykazanie: trzymaj się swojego Kościoła – wtedy się nie zgubisz” – powiedział arcybiskup i przypomniał słowa ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki: „Kto zapomina o swojej matce, Bóg go karze, ludzie go unikają, nie wpuszczają go do domu… I nie ma zła w całej niekończącej się krainie szczęśliwego domu”. „Proszę was: cudzego się uczcie, swego nie postradajcie!”.
Zwierzchnik UKGK powiedział młodzieży, że głównym tematem obrad Synodu jest poszukiwanie dla nich różnych rodzajów posługi. „Będziemy wam pomagać, służyć wam, robić wszystko, abyście wy, nasza ukraińska młodzież, która jest nie tylko przyszłością Ukrainy, ukraińskiej wspólnoty, ukraińskiego Kościoła, ale i naszą teraźniejszością, byli naprawdę godnym obliczem naszego narodu przed różnymi narodami kontynentu europejskiego” – zaznaczył arcybiskup.
Biskupi wezwali młodych ludzi do udziału w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w sierpniu w Lizbonie. „Dziś tak ważne jest, aby ukraińska młodzież przemawiała w imieniu swojego od dawna cierpiącego narodu do swoich rówieśników z całego świata.
Teraz ważne jest, aby Ukraińcy, zwłaszcza ci, którzy są poza ojczyzną, nie tracili ducha. Jesteście największym skarbem, szczególnym skarbem, cenionym przez Boga. I jeśli potraficie zjednoczyć się w tej tożsamości, odpowiecie na wezwanie Boga i potrzeby naszego narodu” – powiedział abp Borys Gudziak, metropolita Filadelfii w USA.
Bp Bohdan Dziurach z kolei zauważył, że przez cały czas oczy ludzi są zwrócone na młodzież. Przypomniał, że wszystkie rewolucje w historii ukraińskiej państwowości były organizowane przez młodych ludzi, którzy zawsze bronili swoich praw i przyszłości swojego narodu. – Oczy całego narodu ukraińskiego skierowane są na was. Chciałbym, aby każdy zadał sobie dziś następujące pytanie: „Co mogę zrobić, aby moja Ukraina została wskrzeszona, przywrócona i ustanowiona w zjednoczonej chrześcijańskiej europejskiej rodzinie wolnych narodów?” – zaapelował egzarcha apostolski dla Niemiec i Skandynawii.
>>> Ukraina: odrestaurowano figurę Matki Bożej Fatimskiej zniszczoną przez Rosjan
Obecni na spotkaniu przedstawiciele ukraińskiej młodzieży mieli okazję zadać biskupom pytania na tematy, które ich interesują, niepokoją i bolą.
Oprócz biskupów Synodu Stałego obecni byli także metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz, biskup olsztyńsko-gdański Arkadiusz Trochanowski oraz emerytowany biskup Piotr Kryk.
Podziękowania
Wdzięczność za gościnność Polaków dla ukraińskich uchodźców wyrazili biskupi Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z jego zwierzchnikiem abp Światosławem Szewczukiem podczas spotkania 24 maja z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem. „Solidarność i wsparcie Polski, Polaków i samego Wrocławia ratują dziś życie” – powiedział podczas rozmowy arcybiskup. Przedstawił m.in. działania Stałego Synodu i wyzwania stojące dziś przed ukraińskim społeczeństwem pogrążonym w pełnowymiarowej wojnie.
„Nasz Synod Stały jest tutaj już po raz czwarty. Wrocław to miasto, w którym spotykają się Wschód i Zachód. Dziś do tego gościnnego i otwartego miasta przyjechało około 300 tys. Ukraińców. Oznacza to, że prawie każdy mieszkaniec jest związany z Ukraińcami, Ukrainą i pomocą dla niej. Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność za gościnność wszystkich mieszkańców tego miasta i wszystkich pracowników. Przecież każdy, kto przeżył lub przeżywa wojnę, jest ranny do końca życia. Jak leczyć te rany wojenne?” – powiedział abp Szewczuk.
Podzielił się swoim własnym doświadczeniem komunikacji z ukraińskimi uchodźcami we Wrocławiu. „Rozmawiając z ludźmi z Kijowa i centralnej Ukrainy, słyszałem, że czują się tutaj bardzo dobrze. Oczywiście myślimy również o powrocie tych ludzi do domu. Ukraina przeżywa naprawdę trudne chwile, ale nasz kraj ma szansę się odrodzić. I niezależnie od tego, jak jest trudno, nie jesteśmy sami. Solidarność i wsparcie Polski, Polaków i samego Wrocławia ratują dziś życie” – zapewnił zwierzchnik.
Podziękował mieszkańcom, reprezentowanym przez burmistrza, za partnerstwo między Wrocławiem, stolicą Dolnego Śląska, a Lwowem i Kijowem. To ostatnie zostało zawarte nie tak dawno – 15 marca 2023 r. Z kolei partnerstwo między Wrocławiem a Lwowem sięga 2001 r. Jednak w pełni ujawniło się ono w okresie pełnej inwazji Rosji na Ukrainę.
Abp Szewczuk wskazał też na fakt współpracy między Wrocławiem a Ukraińskim Uniwersytetem Katolickim (UUK) we Lwowie, która odbywa się za pośrednictwem Fundacji UUK. Została ona założona we wrześniu 2022 roku, aby służyć Ukraińcom w Polsce i z powodzeniem działa dzięki wsparciu lokalnych władz i mieszkańców. Dlatego biskupi Synodu Stałego UKGK podziękowali prezydentowi miasta za współpracę i wsparcie.
Z kolei prezydent Wrocławia Jacek Smutryk zauważył, że dla wielu Ukraińców Wrocław stał się drugim domem. Przed wojną na pełną skalę mieszkało tu około 100 tys. Ukraińców, a teraz jest ich ponad 200 tys. Wielu z nich pochodzi z Kijowa i regionu kijowskiego.
>>> Ukraina: poświęcenie dwunastu ikon napisanych na pancerzach z kamizelek kuloodpornych [+GALERIA]
Na zakończenie członkowie Stałego Synodu Biskupów UGCC wręczyli burmistrzowi Jackowi Sutrykowi ikonę Archanioła Michała, patrona Kijowa, jako znak wdzięczności i szacunku. Jednocześnie zaznaczyli, że św. Michał jest aniołem światłości, zwycięzcą nad siłami zła i opiekunem tych, którzy czynią dobro. Będzie on również przypominał o partnerstwie z miastem Kijowem.
Oprócz członków Stałego Synodu UKGK w spotkaniu wzięli udział: biskup Arkadiusz Trochanowski, eparcha olsztyńsko-gdański, biskup Andrji Chimiak, sekretarz Synodu Biskupów oraz biskup Piotr Kryk.
Czwarta (75.) sesja Synodu Stałego UKGK odbywa się we Wrocławiu w dniach 23-26 maja i poświęcona jest przede wszystkim posłudze i opiece duszpasterskiej dla ukraińskich uchodźców.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |