fot. EPA/BARTLOMIEJ WOJTOWICZ

Abp Szewczuk: dziś kobieta jest symbolem siły i męstwa Ukrainy

Ukrainka to dziś cała Ukraina” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), w codziennym wideoprzesłaniu w dwudziestym drugim dniu najazdu Rosji na Ukrainę.

„Kiedy mówimy o naszej Ojczyźnie, naszej Ukrainie, która twa, zmaga się, przed oczami pojawia się postać kobiety jako symbol Ukrainy, jako ta, która dźwiga niewypowiedziany ciężar wojny, która czuwa nad życiem pośród morza śmierci, która buduje i chroni przyszłość” – powiedział.

>>> Ksiądz z Charkowa: mieszkańcy wiążą wielkie nadzieje z zawierzeniem Ukrainy i Rosji Matce Bożej

Kobieca siła

„Każdego dnia rozmawiając z ludźmi, którzy przyjeżdżają do naszych parafii, w szczególności w Kijowie, Charkowie, Zaporożu, Odessie, widzimy przede wszystkim kobiety, które troszczą się o osoby starsze i karmią swoje dzieci. Dziś kobieta jest symbolem siły i odwagi Ukrainy. Dziwne połączenie: męstwo i kobieta. Słowo 'męstwo’ zawsze kojarzyło się z mężczyzną, ale tutaj widzimy kobiecą siłę, która daje Ukrainie nadzieję” – powiedział abp Szewczuk.

fot. EPA/FILIP SINGER

„Dzisiaj szczególnie modlimy się za nasze dziewczęta i kobiety w Siłach Zbrojnych Ukrainy, które bronią swojej ojczyzny z bronią w ręku. Szczególnie współczujemy i modlimy się za kobiety, które są ofiarami tej wojny na terytoriach okupowanych. W naszych wioskach, zwłaszcza w obwodzie kijowskim, kobiety stają się pierwszymi ofiarami okupacji, ofiarami przemocy, upokorzenia, gwałtów” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Kijowska Madonna

Zaznaczył, że cały świat zobaczył zdjęcie tzw. kijowskiej Madonny, młodej kobiety, która karmi piersią swoje nowo narodzone dziecko na schodach stołecznego schronu. „A inne kobiety są zmuszone opuścić ojczyznę z dziećmi i wyjechać za granicę” – dodał.

>>> Paweł Wyszkowski OMI (Kijów): trudno zasnąć z myślą, że to mogą być ostatnie momenty życia

Abp Szewczuk przypomniał, że dziś mówi się o ponad trzech milionach uchodźców z Ukrainy. „Kto może w pełni zrozumieć ból kobiety opłakującej syna zabitego na wojnie, która straciła męża, brata lub siostrę na wojnie?. Ale przede wszystkim dzisiaj podziwiamy kobiety, które trwają w modlitwie przed Bogiem, które są jak kijowska Oranta, modląca się Bogurodzica, Niezniszczalny Mur, dzień i noc z podniesionymi rękami modlą się za swoje miasto, za swoją ziemię” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Podkreślił, że kobieta jest nadzieją narodu, symbolem nieustraszoności, zwycięstwem życia nad śmiercią, symbolem, że Ukraina przetrwa nawet w tak nieludzkich okolicznościach” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze