Abp Szewczuk: Kijów staje się duchową stolicą świata
„Kijów to nie tylko stolica Ukrainy. Zgodnie z planem książąt, założycieli państwa kijowskiego, Kijów jest nową Jerozolimą. Właśnie w tych dniach, zgodnie z przesłaniem wczorajszego Światowego Dnia Modlitwy i Postu za Ukrainę, czujemy, że Kijów staje się duchową stolicą świata” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w swoim codziennym wideo przesłaniu z bunkra w Kijowie zaznaczył, że ósmego dnia wojny Ukraina w szczególny sposób, zaczyna odczuwać, odkrywać rolę i miejsce Kijowa w życiu Kościoła, życiu narodu i życiu państwa ukraińskiego. Poniżej treść jego przesłania.
>>> Wojna w Ukrainie. Już 1 mln uchodźców opuściło Ukrainę [NA ŻYWO]
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!
Pozdrawiam Was wszystkich z ukraińskiego Kijowa, naszej stolicy.
Dziś jest pierwszy dzień nowego okresu: dziś wchodzimy w drugi tydzień tej strasznej wojny. Ósmy dzień. Ukraina się opiera. W ósmym dniu wojny Ukraina walczy. Dzisiaj w szczególny sposób zaczynamy odczuwać, zaczynamy odkrywać dla siebie rolę i miejsce Kijowa w życiu naszego Kościoła, w życiu naszego narodu, w życiu państwa ukraińskiego. Kijów to nie tylko stolica Ukrainy. Zgodnie z zamysłem książąt założycieli państwa kijowskiego, miasto Kijów jest „Nową Jerozolimą”.
Właśnie w tych dniach, zwłaszcza po wczorajszym światowym Dniu Modlitwy o Pokój na Ukrainie, dostrzegamy, że Kijów przekształca się w duchową stolicę świata. Dziś na to miejsce zwrócone są oczy ludzi całego świata – wszystkich kościołów, religii i wyznań. I tak w szczególny sposób odczuwamy ten napis z 46. psalmu Dawida, znajdujący się w centralnej absydzie Soboru Sofijskiwgo (Mądrości Bożej): „Bóg jest w jego wnętrzu, więc się nie zachwieje; Bóg mu pomoże o brzasku poranka” [Ps 46, 6].
W kontekście tej powszechnej modlitwy, wczoraj przedstawiciele wszystkich Kościołów i religii Ukrainy, Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów, ponownie zgromadzili się w Soborze Sofijskim, aby modlić się o pokój na Ukrainie. To właśnie obecność Boga pośród Jego Miasta, w ikonie Bożej mądrości, wciela się w życie naszego narodu, w życie naszego państwa.
Prosimy dziś, aby ta mądrość Boża, która zawsze była fundamentem życia naszego Kościoła i naszego narodu, stała się fundamentem siły naszego męstwa. Aby mądrość Boża panowała nad ludzkim szaleństwem. Aby Bóg pokoju, na którym polegamy, dał nam możliwość obrony tego pokoju, pokładając w Nim naszą nadzieję, abyśmy się nie zachwiali.
Przed świtem – mówi Psalm – Bóg nam pobłogosławi, pomoże nam. Tej nocy ponownie zobaczyliśmy okropności wojny. Widzieliśmy straszliwe bombardowania Kijowa i innych miast na Ukrainie. Tej nocy po raz kolejny zobaczyliśmy grozę śmierci. Dziś, według informacji organizacji międzynarodowych, w ósmym dniu wojny na Ukrainie jest już blisko 800 tysięcy uchodźców. Każdego dnia giną setki rosyjskich żołnierzy. Dziś po stronie naszych wrogów są już tysiące zabitych.
Modlimy się: O Boże, w Twojej mądrości zatrzymaj wojnę.
Dziękuję tym wszystkim, którzy dzisiaj na własne oczy oglądają Kijów, którzy żyją tym duchowym rytmem, którym żyje Kijów jako „Nowe Jeruzalem”. O Boże, przyjmij naszą modlitwę! Boże, zachowaj swoje miasto! Bądź pośród nas, a wtedy się nie zachwiejemy. O Boże, przed porankiem pobłogosław nas i obdarz Ukrainę pokojem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |