Fot. Cathopic/MarioSandoval

Abp Szewczuk: Matka Boska pokazała, czym może być człowiek, gdy otworzy się na Boga

Dzisiaj jest dzień bardzo bogaty w treści duchowe, teologiczne, jakie daje nam nasza bizantyjska tradycja duchowa i liturgiczna – wskazał w swoim codziennym orędziu w 319 dniu pełnowymiarowej agresji militarnej Rosji na swą Ojczyznę zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk.

Hierarcha zauważył, że mimo ogłoszonego przez wroga tzw. rozejmu, miniony dzień, w którym obchodziliśmy Narodzenie Chrystusa, był dla Ukrainy bardzo trudny.

>>> Koncert we Włoszech na rzecz pokoju i odzyskania kościoła w Kijowie [WIDEO]

Według niego, nieprzyjaciel próbował wykorzystać „zawieszenie broni” do podciągnięcia świeżych środków ataku na Ukrainę. Dokonał ataków rakietowych w obwodzie charkowskim. Również wczoraj, wieczorem, Zaporoże, duże miasto, zatrzęsło się pod rosyjskimi ciosami rakietowymi.

„Ale pomimo tych dramatycznych wydarzeń, pomimo tego, że wróg próbuje manipulować nawet uczuciami religijnymi swoich i naszych wiernych, mówiąc o pokoju, kiedy nawet nie myśli go przynieść, my nadal chcemy głosić w Boże Narodzenie radość: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki.

fot. PAP/Karol Zienkiewicz

W drugi dzień święta Narodzenia Chrystusa, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przypomniał, że łączy ono dwa wydarzenia liturgiczne. Dziś obchodzimy w Katedrze Najświętszej Maryi Panny zarówno wspomnienie świętego sprawiedliwego Józefa Oblubieńca, króla Dawida i Jakuba, brata Pana w ciele.

Tradycja liturgiczna i ikonograficzna – mówił – zawsze przedstawia nam Maryję jako najbliższą Jezusowi. Jest przecież przede wszystkim Matką Boga, która całkiem świadomie pozwoliła, aby Bóg zamieszkał w Niej i przez Nią przyszedł na ten świat jako dziecko. Maryja jest nierozerwalnie związana ze swoim Synem, bo matka stanowi jedno ze swoim dzieckiem. Możemy zrozumieć Jej rolę w Bożym dziele zbawienia tylko wtedy, gdy postrzegamy Ją razem z Synem Bożym.

>>> Litwa: świąteczne liturgie dla Ukraińców z duchownym bez związków z Moskwą

„My w większości postrzegamy Matkę Bożą nieco oddzieloną od ludzi. Natomiast tradycja liturgiczna wielokrotnie podkreśla, że Matka Boża jest częścią ludzkości i jej najlepszym przejawem. Dzięki temu, że podjęła tę osobistą decyzję i powiedziała Bogu «niech mi się stanie», gdy anioł Gabriel zapowiedział wcielenie w Niej Syna Bożego, pokazała, czym może być człowiek, gdy otworzy się na Boga” – podkreślił abp Szewczuk.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze