Fot. wikimediacommons/By Иконописная мастерская Елеон – Воскресение Христово, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52176864

Abp Szewczuk: niech Zmartwychwstanie Chrystusa da nam nadzieję na odbudowę relacji międzyludzkich

„Wojna na Ukrainie zniszczyła wiele relacji międzyludzkich, ale Zmartwychwstanie Chrystusa daje nam nadzieję na odbudowę i uzdrowienie. Czujemy, że On jest z nami, że jest tym, który dzisiaj zaprasza nas do budowania relacji z Nim, do spotkania z Nim. On podąża dziś z nami nawet po wojennych drogach Ukrainy, aby nas ożywić, aby śmierć nie pokonała człowieka w tych okolicznościach” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.  

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przewodniczył Boskiej Liturgii w Wielki Poniedziałek, w dniu święta patronalnego Patriarchalnego Soboru Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.

„Obchodzić święto Katedry Zmartwychwstania Chrystusa oznacza mieć możliwość doświadczenia spotkania ze Zmartwychwstałym, tak jak Jego uczniowie dwa tysiące lat temu w Jerozolimie”  – powiedział abp Szewczuk. Pozdrowił parafian katedry i podziękował wszystkim, którzy „tworzą wspólnotę uczniów Chrystusa w tym miejscu”. „Jeśli szukasz kogoś, na kim możesz naprawdę polegać, kto jest zawsze twoim przyjacielem, zawsze kimś, od kogo możesz oczekiwać prawdziwej pomocy, Chrystus jest tutaj dla ciebie, w szczególności we wspólnocie wiernych naszego Soboru Zmartwychwstania Pańskiego” – powiedział.

Arycybiskup wskazał na znaczenie i głębię wielkanocnego sakramentu i wyjaśnił, że Wielkanoc to nie tylko święto zwyczajów i tradycji to sakrament, który objawia nam głębię Bożej miłości.

Zwrócił uwagę, że Wielkanoc można opisać trzema kluczowymi słowami: spotkanie, relacja i życie.

Spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem jest sercem tego święta. „Wielkanoc to moment spotkania wielu różnych rzeczywistości: starego i nowego, śmiertelnego i nieśmiertelnego, tego, co przemija i tego, co pozostaje” – wyjaśnił abp Szewczuk i dodał: „A co najważniejsze, jest to moment spotkania Boga i człowieka”.

>>> Paryż: katolicy i prawosławni chcą wspólnie świętować Wielkanoc

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Następnie zaznaczył, że Wielkanoc prowadzi do nowych relacji: z Bogiem i między ludźmi. „Relacje te opierają się na miłości, przebaczeniu i wzajemnej pomocy. Wielkanoc to relacja między tymi, którzy szukają Boga i tymi, którzy Go znaleźli. Wielkanoc jest sakramentem spotkania i sakramentem konsekwencji tego spotkania, ponieważ spotkanie zawsze prowadzi do relacji” – wyjaśnił zwierzchnik UKGK.

Podkreślił, że Wielkanoc jest świętem życia, które zwycięża śmierć. „To święto życia – życia, nad którym nawet śmierć nie ma już władzy. Jest to życie, które płynie od zmartwychwstałego zwycięskiego Chrystusa Zbawiciela, który pokonał śmierć przez śmierć. I nawet tym, którzy są w grobach, dał życie. Apostoł Paweł powiedział, że Chrystus jest naszą Paschą, ponieważ jest wszystkim dla wszystkich, jest życiem” – powiedział arcybiskup.

Zauważył, że wojna na Ukrainie zniszczyła wiele relacji międzyludzkich, ale Zmartwychwstanie Chrystusa daje nam nadzieję na odbudowę i uzdrowienie. „Czujemy, że On jest z nami, że jest tym, który dzisiaj zaprasza nas do budowania relacji z Nim, do spotkania z Nim. On podąża dziś z nami nawet po wojennych drogach Ukrainy, aby nas ożywić, aby śmierć nie pokonała człowieka w tych okolicznościach” – podkreślił hierarcha.

Abp Szewczuk zachęcił do refleksji nad szczególnym związkiem wielkanocnej tajemnicy w relacji między matką a synem, ponieważ maj jest tradycyjnie poświęcony Najświętszej Maryi Pannie, która „stała się źródłem ludzkiego życia dla naszego Boga i doświadczyła dramatu matki, której syn został zabity”.

Na zakończenie Liturgii z okazji święta patronalnego zwierzchnik UKGK przedstawił nowego administratora Patriarchalnego Soboru Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie. Został nim ks. Andrij Bodnaruk, kierownik biura prasowego archieparchi kijowsko-halickiej, który do tej pory był administratorem parafii Borysa i Gleba w Kijowie. Zastąpił on na tym stanowisku posługującego przez ostatnie 13 lat ojca hieromonacha Nikanora Loika z zakonu studytów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze