Abp Szewczuk: pokój religijny jest kamieniem węgielnym bezpieczeństwa Ukrainy
Pokój religijny jest kamieniem węgielnym bezpieczeństwa Ukrainy – podkreślił arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. W Centrum Patriarchalnym Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Kijowie jego zwierzchnik spotkał się z ekumeniczną delegację Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), która w solidarności z Kościołami i narodem ukraińskim przybyła na Ukrainę w celu umocnienia relacji i dialogu na rzecz pokoju.
„Nie jesteśmy tu po to, by wygłaszać jakieś polityczne oświadczenia, ale po to, by pokazać, że nie jesteście porzuceni ani zapomniani. Jesteśmy z wami, jesteśmy tu dla was” – powiedział greckoprawosławny arcybiskup Tiatyry i Wielkiej Brytanii Nikita (Loulias), przewodniczący KEK. „Ludzie na całym świecie”, dodał, „muszą usłyszeć to przesłanie: Ukraina nie jest częścią rosyjskiego świata. Musimy znać te rzeczy jak alfabet: Ukraina musi być niezależna i nie jest częścią Rosji, ponieważ Związek Radziecki już nie istnieje, podobnie jak Imperium Rosyjskie z jego dynastiami, dominiami i posiadłościami. Bóg dał nam wszystkim wolność wyboru i ducha niezależności”.
Abp Szewczuk podziękował przedstawicielom Kościołów prawosławnego, protestanckiego i anglikańskiego za ich wizytę na Ukrainie i opiekę nad ukraińskimi uchodźcami w krajach europejskich. „Dziękuję za duszpasterską mądrość i otwartość, którą otrzymali nasi wierni, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii i innych krajach skandynawskich”. Zwierzchnik UKGK dodał, że aby odpowiednio odpowiedzieć na potrzeby ukraińskich migrantów, ważne jest wspieranie dialogu między KEK a ukraińskimi Kościołami.
Dialog międzywyznaniowy
Poruszając temat dialogu międzywyznaniowego w ogóle, a na Ukrainie w szczególności abp Szewczuk przedstawił delegacji ekumeniczną koncepcję UKGK, której główną ideą jest wdrażanie na poziomie lokalnym porozumień osiągniętych na poziomie ekumenicznym. „Dialog międzyreligijny i międzywyznaniowy jest jednym z naszych priorytetów teologicznych i duszpasterskich” – podkreślił.
Przypomniał, że natychmiast po upadku Związku Radzieckiego i rozpoczęciu odrodzenia życia religijnego w Ukrainie zdano sobie sprawę, że wolność wyznania i pokój religijny są kamieniem węgielnym bezpieczeństwa Ukrainy. „Jest to kamień węgielny dla przyszłości nie tylko Europy Środkowej i Zachodniej, ale także Europy Wschodniej” – powiedział arcybiskup.
Ojciec Ihor Szaban, przewodniczący Komisji UKGK ds. stosunków międzywyznaniowych i międzyreligijnych opowiedział o współpracy z innymi Kościołami i religiami w celu budowania pokoju na Ukrainie. Duchowny wspomniał o strategii „Ukraina jest naszym wspólnym domem”, która została opracowana i zatwierdzona przez Wszechukraińską Radę Kościołów i Organizacji Religijnych w 2017 r.
„Drogi do pokoju”
Z kolei abp Nikita mówił o programie KEK „Pathways to Peace” (Drogi do pokoju), który koordynuje działania europejskich Kościołów wobec wojny w Ukrainie. Program rozwija współpracę między przywódcami kościelnymi, intelektualistami, naukowcami w ramach działań na rzecz pokoju na Ukrainie, a także angażuje się w dialog z instytucjami europejskimi, zajmując się krytycznymi kwestiami politycznymi i opowiadając się za ochroną miejsc kultu religijnego na Ukrainie. Strony omówiły również temat tożsamości chrześcijańskiej jako pilne wyzwanie dla wszystkich Kościołów.
W delegacji KEK byli: dr Charles Reed z Kościoła Anglii i Maria Mountraki z Prawosławnego Kościoła Finlandii, członkowie kierownictwa Pathways to Peace, ks. Rikka Porkola z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii, dr Jonas Jorgensen z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Danii, a także sekretarz generalny KEK, ks. Frank-Dieter Fischbach oraz Katerina Pekridou, kierownik programu KEK ds. teologii i badań.
W ramach wizyty delegacja była na Zakarpaciu i we Lwowie, gdzie odwiedziła Ukraiński Uniwersytet Katolicki, oraz Kijów, gdzie oprócz zwierzchnika UKGK spotkała się z przedstawicielami Prawosławnego Kościoła oraz teologami i naukowcami.
KEK skupia 114 Kościołów tradycji prawosławnej, starokatolickiej, protestanckiej i anglikańskiej w Europie, liczące łącznie ponad 380 mln chrześcijan.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |