Abp Szewczuk: prosimy Pana Boga, aby rok 2023 był dla Ukrainy rokiem zwycięstwa dobra nad złem
„Prosimy Pana Boga, aby rok 2023 był dla Ukrainy rokiem zwycięstwa dobra nad złem. Oby rok 2023 był okresem, w którym będziemy mogli otrzeć łzy i umocnieni mocą Syna Bożego wcielonego w historię naszej narodowej państwowości, ruszyć do przodu” – wezwał arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w swoim codziennym przemówieniu w 311. dniu „wielkiej, pełnowymiarowej wojny, którą rosyjski okupant sprowadził na naszą długo cierpiącą ziemię”.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zwrócił uwagę, że walki wzdłuż całego frontu nie ustają, ale najgorętsze są w obwodach ługańskim i donieckim. „Wróg nieustannie ostrzeliwuje nasze miasta i wsie. Cały świat zwraca uwagę na Ukrainę tylko wtedy, gdy dochodzi do zmasowanych, jednoczesnych uderzeń rakietami i dronami na naszą ziemię. W rzeczywistości jednak Rosjanie codziennie niszczą nasze miasta i wsie tymi samymi środkami” – mówił abp Szewczuk.
Nawiązał do kończącego się roku kalendarzowego 2022. „My, Ukraińcy, podobnie jak cały świat, zgodnie z kalendarzem świeckim, dziś pożegnamy stary rok i powitamy nowy. I zgodnie z rytmami naszego kościelnego, chrześcijańskiego, duchowego życia zbliżamy się do święta Bożego Narodzenia. Na Ukrainie chrześcijanie tradycji bizantyjskiej – my, grekokatolicy, i nasi bracia prawosławni – nadal świętują według kalendarza juliańskiego. A dziś, zgodnie z tymi rytami, jest sobota rozpoczynająca bezpośredni okres przygotowania do Narodzenia Chrystusa” – powiedział abp Szewczuk i dodał: „Duchowe rytmy kalendarza tradycji bizantyjskiej zaczynają nas bezpośrednio przygotowywać i wprowadzać w tajemnicę Bożego Narodzenia, dając możliwość prawdziwego, głębokiego przeżycia tego święta, tego wydarzenia”.
>>> Ukraina: Wigilia z bezdomnymi w Obuchowie
Zwrócił uwagę, że „to właśnie ta wspólna bizantyjska tradycja z naszymi prawosławnymi braćmi mówi nam teraz, że Boże Narodzenie to nie tylko jeden dzień, nie tylko jedna data”. „Jest to pewien cykl i okres roku liturgicznego, który rozpoczyna się czasem przygotowania – postem świątecznym, a następnie, według tradycji ukraińskich, okres Bożego Narodzenia trwa aż do święta Ofiarowania Pańskiego. W okresie świątecznym kolędujemy, śpiewamy pieśni bożonarodzeniowe – przypomniał zwierzchnik UKGK i dodał: „Dlatego kwestia obchodzenia świąt Bożego Narodzenia dotyczy nie tylko jednego dnia w kalendarzu. Możemy powiedzieć, że kalendarz jest konwencją. Święta Bożego Narodzenia będziemy obchodzić prawidłowo, jeśli wspólnie uzgodnimy ich okres, cykl, dzień i godzinę”.
Podkreślił, że święto Narodzenia Chrystusa jest pewnym wydarzeniem w relacji między Bogiem a człowiekiem, które doprowadziło tę relację do pełni, czyli do momentu zjednoczenia Boga i człowieka. „Święto Narodzenia Chrystusa to narodziny w ludzkim ciele Syna Bożego, Tego, który jest wieczny, który istnieje poza przestrzenią i czasem” – powiedział zwierzchnik UKGK.
Na zakończenie abp Szewczuk wezwał: „Zatem aby właściwie przygotować się na Narodzenie Chrystusa, trzeba właściwie budować relację z Panem Bogiem, który kontynuuje swój sakrament wcielenia w swoim Kościele. Budujmy więc te relacje w obecnym czasie! Prosimy Pana Boga, aby rok 2023, który nadejdzie za kilka godzin, był rokiem zwycięstwa naszego narodu i Ukrainy – zwycięstwa dobra nad złem, światła nad ciemnością, odważnego ludu ukraińskiego nad niskim najeźdźcą – ludu, który umie budować swoją Ojczyznę, nad ludem, który przychodzi tylko po to, aby kraść”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |