
fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Abp Szewczuk: prosimy św. Jana Pawła II o modlitwę za pokój w Ukrainie
„Dziś prosimy świętego papieża Jana Pawła II, aby modlił się w niebie o pokój w Ukrainie. W swoich czasach burzył mury, także te zbudowane przez reżimy komunistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej, i budował relacje.
Dziś, w komunii świętych w niebie, modli się za Ukrainę, za Europę, za naród ukraiński i polski oraz o pokój na świecie” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w 163. tydzień „krwawej wojny na pełną skalę w Ukrainie, którą rosyjski agresor sprowadził na naszą ziemię”. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) nawiązał do obchodzonej 2 kwietnia 20. rocznicy śmierci papieża Polaka.
„Liczymy dni i noce, tygodnie tej wielkiej tragedii, której świat wciąż nie może powstrzymać. Jednak dzisiaj chcielibyśmy podziękować Bogu i Siłom Zbrojnym Ukrainy, dzielnym obrońcom naszej Ojczyzny, za to, że żyjemy, że możemy nadal walczyć, służyć, marzyć o lepszej przyszłości dla naszego kraju i naszego narodu” – powiedział abp Szewczuk.
Przypomniał, że był kolejny tydzień wielkich zbrodni na terytorium Ukrainy. „Każdej nocy Rosjanie ostrzeliwują nasze miasta i wsie, płoną nasze domy i giną ludzie. Szczególnie modliliśmy się za ofiary naszego dzielnego miasta Sumy na północy Ukrainy, gdzie agresor uderzył rakietami w centrum miasta, raniąc około stu osób, w tym dzieci, kobiety i osoby starsze” – powiedział zwierzchnik UKGK i przypomniał, że modlono się za ofiary rosyjskich ataków w Krzywym Rogu, Zaporożu, Odessie i Połtawie.
Zwrócił uwagę, że ciężkie walki toczą się na całej linii frontu. „Pomimo porozumień na najwyższym szczeblu w sprawie zawieszenia broni lub innych sposobów powstrzymania agresji zbrojnej Rosji, zwykli ludzie nie widzą jeszcze rezultatów. Z zadowoleniem przyjmujemy jednak fakt, że w Europie pojawiła się grupa krajów o silnej woli i utworzyła specjalną koalicję wspierającą walczącą Ukrainę” – powiedział abp Szewczuk.
Zwrócił uwagę, że na spotkaniu ludzi dobrej woli w Paryżu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja nie ma zamiaru przerywać wojny ani wprowadzać jakiegokolwiek rozejmu, ale raczej planuje nowe ofensywy, w szczególności w Sumach, Charkowie i Zaporożu. „Jednak po raz kolejny zaśmialiśmy się w twarz planom agresora. A dziś chcemy ogłosić całemu światu, że dzięki mocy Bożej Ukraina trwa, Ukraina walczy i Ukraina się modli!” – powiedział arcybiskup.
>>> Abp Swiatosław Szewczuk: Jan Paweł II był papieżem suwerenności ukraińskiej [+GALERIA]
Przypomniał, że 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, zostały ogłoszone wstępne porozumienia między delegacjami ukraińską, amerykańską i rosyjską, które spotkały się w Arabii Saudyjskiej. Obejmują one rozejm na Morzu Czarnym i otwarcie korytarzy handlowych.
Zdaniem abp Szewczuka jednak doniesienia o rozejmie zostały przyjęte bardzo ostrożnie przez większość obywateli Ukrainy. „Chrystus powiedział: `Poznacie ich po ich owocach` (por. Mt 7:16). Zwykli ludzie nie ufają podpisanym papierom, ale konkretnym czynom. Jak dotąd Rosjanie nie przestali atakować naszej infrastruktury energetycznej i cywilnej. Zobaczymy, na ile podpisane porozumienia zostaną wdrożone. Wiemy, że agresor gardzi dyplomacją, wykorzystując ją jedynie do opóźniania negocjacji i usprawiedliwiania swoich agresywnych planów. Nieustannie modlimy się i budujemy pokój, którego pragniemy. Dlatego mamy nadzieję, że przynajmniej te porozumienia dotyczące wymiany jeńców wojennych i uwolnienia naszych dzieci z rosyjskiej niewoli zostaną zrealizowane” – powiedział abp Szewczuk.

Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, że „kiedy pieniądze są ważniejsze od bezcennego ludzkiego życia, oznacza to koniec demokracji”. „Mamy nadzieję, że nawet w tych trudnych okolicznościach demokracja, wolność i szacunek dla ludzkiego życia wezmą górę nad interesami czy planami agresorów współczesnego świata” – podkreślił arcybiskup.
„Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają Ukrainę i starają się za wszelką cenę powstrzymać morderczą rękę agresora, nawet poprzez dyplomację. Dziękujemy tym, którzy pomagają nam w walce o sprawiedliwy pokój” – powiedział zwierzchnik UKGK.
Nawiązał do zakończonej 30 marca tygodniowej wizyty w Polsce, gdzie odwiedził kilka instytucji oraz społeczność ukraińską. Ponadto zaprezentowano w Warszawie polskie tłumaczenie Katechizmu UKGK: „Chrystus – nasza Paschą”. Katechizm został już przetłumaczony na języki: rosyjski, angielski, portugalski, hiszpański, włoski, a teraz został opublikowany w języku niemieckim i polskim. „Pojawienie się Katechizmu w języku polskim oznacza szacunek naszego Kościoła dla czytelnika posługującego się tym językiem, daje polskim biskupom i szerokiej publiczności możliwość zapoznania się z teologiczną, liturgiczną i duchową tożsamością naszego Kościoła, a także posłuży jako kolejny kamień w budowaniu mostów między naszymi narodami, Kościołami i państwami” – powiedział abp Szewczuk.
Nawiązał do „wyjątkowego wydarzenia intelektualnego” jakim była międzynarodową konferencja zorganizowana w Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza poświęcona osobie i nauczaniu Jana Pawła II z okazji obchodzonej 2 kwietnia 20. rocznicy śmierci papieża z Polski. „Ukraińcy pamiętają go jako papieża ukraińskiej suwerenności, jedynego papieża w historii, który przemawiał do naszego narodu po ukraińsku. A nasza młodzież zapamięta go jako papieża, który ich kochał, szanował i słuchał” – powiedział abp Szewczuk.
>>> Abp Światosław Szewczuk w Warszawie: takim jesteś chrześcijaninem, jaka jest twoja modlitwa
Podkreślił, że wydarzenie to pomogło ożywić nie tylko w pamięci, ale i w sercach życiodajne słowa papieża, który miał odwagę bronić ludzkiego życia od jego naturalnego początku aż do naturalnej śmierci i który kiedyś powiedział do oligarchów z Ukrainy: „Troszczcie się nie o własny zysk i korzyści finansowe, ale o godność ludzkiego życia”. „Przypomniał też Ukraińcom słowa wielkiego księcia Rusi Kijowskiej Włodzimierza II Monomacha: `Nie pozwólcie silnym zniszczyć słabych`, które teraz proroczo brzmią w naszych sercach. Jan Paweł II napominał polityków, zwłaszcza tych, w których rękach spoczywa los całych państw i narodów” – powiedział abp Szewczuk.
Zwierzchnik UKGK zaapelował: „Dziś prosimy świętego papieża Jana Pawła II, aby modlił się w niebie o pokój w Ukrainie. W swoich czasach burzył mury, także te zbudowane przez reżimy komunistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej, i budował relacje. Dziś, w komunii świętych w niebie, prawdopodobnie modli się za Ukrainę, za Europę, za naród ukraiński i polski oraz o pokój na świecie. Niech modlitwy świętych w niebie, a wśród nich św. Jana Pawła II, pomogą osiągnąć długo oczekiwany sprawiedliwy, niebiański pokój w Ukrainie”.
Na zakończenie zwierzchnik UKGK wezwał: „Niech Bóg błogosławi Ukrainę, niech Bóg błogosławi naszych mężczyzn i kobiety na froncie! Jezu, po raz kolejny jesteś torturowany, wzgardzony i zabity w ciele narodu ukraińskiego, ale zmartwychwstałeś i Ukraina zmartwychwstanie z Tobą – pobłogosław naszą ojczyznę swoim sprawiedliwym, niebiańskim pokojem!”
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |