Abp Tadeusz Wojda: cel lekcji religii to przybliżenie wiary, a katechezy przyparafialnej – formacja
Celem lekcji religii w szkole jest przybliżenie wiary katolickiej i innych wyznań chrześcijańskich oraz formacja do wartości. Pogłębianie wiary i przygotowanie sakramentalne to zadanie katechezy przyparafialnej – powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC.
Dwie Komisje Konferencji Episkopatu Polski pracują nad dopracowaniem podstawy programowej tak, żeby lekcje religii w szkole i katecheza parafialna były komplementarne.
„Celem lekcji religii w szkole jest formacja ogólna, czyli do wartości poprzez m.in. przybliżenie wiary katolickiej oraz innych wyznań chrześcijańskich” – powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC.
>>> Bp Damian Muskus o debacie w sprawie religii w szkole: podejmujmy próby porozumienia
Zaznaczył, że „bez znajomości chrześcijaństwa, bez wiedzy na temat Kościoła katolickiego trudno będzie młodym ludziom zrozumieć historię Polski, naszą wielowiekową kulturę, sztukę, literaturę, architekturę oraz tradycje i przekazywane z pokolenia na pokolenie obyczaje”. „Chrześcijaństwo było fundamentem, na którym zbudowana została nasza państwowość” – dodał.
Powiedział, że lekcje religii są także „okazją formacji dzieci i młodzieży do wartości, a więc przygotowują do świadomego i odpowiedzialnego życia społecznego”.
Natomiast pogłębianie wiary i przygotowanie do życia sakramentalnego (pierwszej komunii świętej, bierzmowania i małżeństwa), a tym samym do budowania relacji z Jezusem, jest głównym zadaniem katechezy przyparafialanej – zaznaczył abp Wojda.
Przyznał, że poziom katechezy w parafii jest mocno zróżnicowany w zależności o diecezji i parafii. Dużo zależy od specyfiki konkretnego miejsca, jego infrastruktury oraz samego zaangażowania duchownych i świeckich. „Nie wszystkie parafie dysponują odpowiednimi salkami, ilością katechistów, czy ludzi gotowych do podjęcia się tego zdania, więc zostawiamy dowolność w tym zakresie.
>>> Ks. prof. Piotr Goliszek: w szkole powinna być religia i etyka
Przewodniczący KEP przypomniał, że za wychowanie dzieci i młodzieży przede wszystkim odpowiadają rodzice. „To oni w pierwszym rzędzie powinni zadbać o wymiar intelektualny kształcenia swoich dzieci oraz o ich formację religijną i duchową” – zaznaczył abp Wojda.
Zwrócił uwagę, że obowiązkiem rodziców jest także kontrolowanie treści, które przekazywane są ich dzieciom.
Z okazji nowego roku szkolnego polscy biskupi wydali słowo do chrześcijańskich rodziców. Zwrócili się w nim do rodziców, prosząc, aby „podejmowali troskę o wychowanie swoich dzieci w wierze”. Zaznaczyli, że posyłanie ich na lekcje religii stanowi realizację „zobowiązania wyrażonego podczas zawierania sakramentu małżeństwa i potwierdzonego przy chrzcie”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |