Abp Timothy Broglio, fot. Yt/EWTN

Abp Timothy Broglio: procesy synodalne są różne, w zależności od miejsca

Nie ma jednej drogi synodalnej, proces ten przebiega na różne sposoby, w zależności od miejsca. Zwraca na to uwagę abp Timothy Broglio, który uczestniczył w zakończonym wczoraj w Rzymie spotkaniu koordynatorów kontynentalnych etapów synodalnych. Abp Broglio jest biskupem polowym w Stanach Zjednoczonych a zarazem nowo wybranym przewodniczącym episkopatu.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim zauważył, że spotkanie to pozwoliło poznać różne podejścia do procesu synodalnego, a także różnorodność realiów w poszczególnych krajach i kontynentach. Abp Broglio wyraził też nadzieję, że trwający obecnie proces synodalny przyczyni się do przezwyciężenia polaryzacji w Kościele i społeczeństwie.

>>> Kardynał o synodzie: mamy słuchać Boga, a nie doradzać Jezusowi

synod sahara zachodnia Fot. oblaci.plpg/OMI Sahara

„Mam nadzieję, że tak się stanie. Myślę, że położenie nacisku na słuchanie może być w tym bardzo pomocne, jeśli ludzie zdobędą się na te chwile rozmowy, dialogu i rozeznania w postawie słuchania innych. Niestety, jednym z aspektów, nie wiem, jak powszechne jest to w Kościele, ale z pewnością jednym z aspektów społeczeństwa w ogóle w Stanach Zjednoczonych jest nieumiejętność słuchania drugiego. Słucha się tylko tych mediów, które mówią nam to, chcemy usłyszeć, albo ukazują je z naszego punktu widzenia. A jeśli z kimś się nie zgadzasz, to po prostu go nie słuchasz. Widzimy to nawet w środowisku uniwersyteckim, a przecież można by sądzić, że podstawowym aspektem nauki jest słuchanie tych, którzy niekoniecznie się ze mną zgadzają. A przy tym również tam jest obecne to zamknięcie, nie chce się słuchać ludzi, jeśli reprezentują pewne stanowisko. Nie są tam mile widziani. Mam nadzieję, że przynajmniej wśród katolików, którzy uczestniczą w procesie synodalnym, będzie inaczej, że pomoże w tym otwarcie na obecność Ducha. To niekoniecznie oznacza, że mamy zmienić swoje poglądy, ale że mamy słuchać i zobaczyć, jaka jest pozycja drugiego człowieka, na nią odpowiedzieć, dzielić się poglądami. Mam nadzieję, że pomoże to uzdrowić niektóre polaryzacje, przynajmniej w Kościele“ – powiedział papieskiej rozgłośni przewodniczący amerykańskiego episkopatu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze