fot. PAP/Jerzy Muszyński

Abp Wiesław Śmigiel: od dzisiaj diecezja szczecińsko-kamieńska to mój dom

– Od dzisiaj diecezja szczecińsko-kamieńska to mój dom, moja mała ojczyzna, której z dnia na dzień będę się uczył i której będę służył tak, jak potrafię, bez reszty – powiedział w homilii nowy metropolita szczecińsko-kamieński, abp Wiesław Śmigiel, podczas ingresu do szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej. W uroczystości uczestniczy nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, Prymas Polski, abp. Wojciech Polak oraz liczne grono polskich biskupów oraz wierni z całej Polski.

Nowy metropolita szczecińsko-kamieński, ks. abp. Wiesław Śmigiel wygłosił homilię, podczas której zwrócił uwagę na odczytanie znaków Bożej Opatrzności. Przypomniał, że przewodniczką na drodze wiary jest Matka Boża, Maryja. – W naszej archidiecezji jest szczególnie czczona jako Matka Kościoła – mówił. 

Nawiązując do odczytanej Ewangelii, odnoszącej się do ostatnich słów Jezusa z Krzyża. „Oto syn Twój, oto Matka Twoja” powiedział, że „w umiłowanym uczniu możemy rozpoznać kościół, naszą archidiecezję i każdego z nas”. – Zabrać Maryję do siebie, do swojego domu, rodziny i serca to w gruncie rzeczy uznać, że Jezus jest Panem i zbawcą, oraz zrobić wszystko cokolwiek nam powie”. Dodał, że konsekwencją takiej postawy jest „Kościół przeżywany jako wspólnota wspólnot i rodzina rodzin”.

fot. PAP/Jerzy Muszyński

>>> Watykan: hinduiści i chrześcijanie promują harmonię wśród różnorodności

– Świat współczesny często proponuje rozwiązania sprzeczne z zasadami wiary. Zazwyczaj są one pozornie atrakcyjne, ciekawe, przyjemne – mówił abp Śmigiel, wskazując, że „jest to ogromna pokusa”. Dodał, że zagrożeniem jest także grzech, odwołując się do pierwszego czytania o skutkach grzechu pierworodnego. – Każdy ma szansę na nawrócenie i nawet słabi ludzie mogą czynić dobro, jest wszakże jeden warunek, który wypowiedział św. Piotr z apostołami: trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi, a jeśli słuchać ludzi to tak, aby w tym głosie rozpoznać samego Boga – mówił hierarcha.

Metropolita szczecińsko-kamieński przypomniał, aby regularnie robić rachunek sumienia w celu uznania własnej słabości. – Bez tego – jak zaznaczył – łatwo odpowiedzialność za zło przypisać innym, np. strukturom społecznym, uwarunkowaniom, modzie.

Zwrócił uwagę, że ogłoszenie jego nominacji nastąpiło 13 września w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Chryzostoma, biskupa, męczennika. – Teksty, które kościół podarował nam w tym dniu przyjąłem również jako zadanie – mówił. To m.in. jego biskupie zawołanie „omnibus omnia factus”, czyli słowa św. Pawła z Listu do Koryntian: „Stałem się wszystkim dla wszystkich”.

>>> Abp Wiesław Śmigiel. Kim jest nowy metropolita szczecińsko-kamieński?

– Towarzyszą mi dziś radość, respekt wobec zadań, które podejmuję oraz pokora w stosunku do historii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – wyznał metropolita, dodając, że „dzieje tych ziem nie są łatwe”. – Nasza historia uczy, że to stąd rozchodziły się na całą Ojczyznę odważne dążenia do wolnej i demokratycznej Polski – przypomniał. – Szczecinianie i mieszkańcy tej części Pomorza pokazali na czym polega solidarność oraz zdecydowanie sprzeciwili się złu i niesprawiedliwości nawet za cenę życia – dodał. – Dzisiaj potrzeba nowego zapału ewangelizacyjnego i zaufania do Boga, który jest większy niż ludzkie statystyki, prognozy, a nawet większy niż nasze lęki – zauważył.

fot. PAP/Jerzy Muszyński

>>> Kard. Schönborn nowym przewodniczącym Komisji Kardynalskiej ds. „banku watykańskiego”

Abp Śmigiel powiedział, że swoją nową posługę przyjmuje jako „skarb i zadanie”. – Od dzisiaj diecezja szczecińsko-kamieńska to mój dom, moja mała ojczyzna, której z dnia na dzień będę się uczył i której będę służył tak, jak potrafię bez reszty – wyznał. – Będę zabiegał w miarę ludzkich możliwości z pełną otwartością na dary Ducha Świętego, aby archidiecezja szczecińsko-kamieńska była gościnnym domem dla każdego, kto chce być bliżej Boga – dodał.

Metropolita szczecińsko-kamieński poprosił o współpracę i życzliwość wszystkie środowiska archidiecezji zaznaczając, że  „w Kościele nie ma wykluczonych, chyba że w imię wolności sami wybiorą taką drogę”. Zaprosił do modlitwy o nowe i święte powołania kapłańskie, do życia konsekrowanego, ale także o powołania do małżeństwa. Podkreślił również, że „potrzeba nam zgody społecznej”.

– Posługę w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej chciałbym realizować w kluczu troski i ludzkich wysiłków, aby archidiecezja wzrastała, oraz też głębokiego zaufania Bożej Opatrzności i służby Kościołowi chrystusowemu – zadeklarował abp Wiesław Śmigiel. 

***
Wiesław Andrzej Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 r. w Świeciu. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1994 r. w Pelplinie. W latach 1988-1994 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji pelplińskiej. W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie; a w latach 1996-1998 był sekretarzem i kapelanem biskupa pelplińskiego Jana Szlagi.

W 1998 r. rozpoczął studia stacjonarne z zakresu teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL; w 2000 r. uzyskał tytuł licencjata teologii, a w 2003 r. obronił doktorat na podstawie pracy pt. „Czytelnictwo religijne jako środek formacji religijnej wiernych”. W 2010 r. uzyskał habilitację z zakresu teologii pastoralnej.

W pracy naukowej koncentruje się na podmiocie duszpasterstwa, uczestnictwie katolików świeckich w życiu Kościoła, dynamice zrzeszeń religijnych oraz teologii kultury. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i rozpraw o charakterze naukowym oraz wielu haseł encyklopedycznych, recenzji i artykułów popularno-naukowych. 

Pracował m.in. jako adiunkt przy Katedrze Teologii Pastoralnej Ogólnej Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki. Od  2011 r. do 2014 r. był kierownikiem Katedry Teologii Pastoralnej. Przynależy do Towarzystwa Naukowego KUL, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

24 marca 2012 r.w wieku 43 lat został mianowany biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej. Był wtedy najmłodszym biskupem pomocniczym w Polsce i jednym z najmłodszych w Europie. W 2017 r. został mianowany biskupem toruńskim. W 2021 roku był też administratorem apostolskim sede vacante diecezji bydgoskiej a w 2022 – diecezji płockiej.

13 września br. został ogłoszony arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim.

Jego dewizą biskupią są słowa: „Omnibus omnia factus” (Stawszy się wszystkim dla wszystkich). W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej, przewodniczącym Rady ds. Rodziny, Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi oraz członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Załączniki
Pobierz PDF
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze