fot. PAP/Hanna Bardo

Abp Wiktor Skworc do członków Żywego Różańca: To wy należycie do pokolenia wiernych

To wy należycie do pokolenia wiernych ‒ mówił do członków Żywego Różańca abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. podczas dorocznej pielgrzymki tej wspólnoty do katedry Chrystusa Króla. W dzieło Żywego Różańca w archidiecezji katowickiej zaangażowanych jest około 60 tys. osób.

Metropolita katowicki w homilii wspomniał, że zbliża się jubileusz stulecia lokalnego Kościoła. 7 listopada 1922 zapadła decyzja Stolicy Apostolskiej, by powołać do istnienia administraturę apostolską, która trzy lata później została podniesiona do rangi diecezji.

Katedra Chrystusa Króla, fot. Wikimedia commons

Abp Wiktor Skworc wskazywał, że katedry mają swoją historię i często dzielą losy mieszkańców danego terytorium. ‒ Nie inaczej było w przypadku naszej katedry, której budowę wstrzymali Niemcy w czasie okupacji a władze komunistyczne swoimi decyzjami uniemożliwiły jej wybudowanie wg pierwotnych planów; po prostu została pozbawiona zamierzonej harmonii. I choć została poświęcona w 1955, to jej budowa nadal trwa ‒ mówił arcybiskup.

>>> Która diecezja w tym roku zorganizuje „Różaniec do Granic”?

Ludzie różańca

Hierarcha wspominał beatyfikację ks. Jana Franciszka Machy, która odbyła się w katedrze Chrystusa Króla 20 listopada 2021 r. ‒ Nasz błogosławiony, Człowiek Różańca, spotyka się w tajemnicy Świętych Obcowania z beatyfikowaną niedawną Pauliną Jaricot, założycielką Róż Żywego Różańca i Róż Misyjnych. Bogactwo darów udzielonych Jej przez Ducha Świętego sprawiło, że potrafiła gromadzić ludzi wokół prostych pomysłów i inicjatyw. Szczególnie bliska była jej Maryja ‒ powiedział abp Skworc.

bł. Pauline Jaricot, fot. cathopic

Zaznaczał, że twórczyni Kół Żywego Różańca z jednej strony potwierdza ważność zaangażowania kobiety w Kościele, a z drugiej potwierdza pewną prawidłowość, często występującą w życiu założycieli dzieł apostolskich: cierpienie. ‒ Bł. Paulina Jaricot musiała swoje dzieło „przecierpieć ”. Zmarła w biedzie i zapomnieniu, trzymając w ręce różaniec ‒ przypomniał. ‒ Każdemu z nas trzeba czasem wiele „przecierpieć”, ale nie poddajemy się, bo trzymamy w ręku różaniec i modlimy się wytrwale ‒ dodawał.

Metropolita katowicki dziękował członkom wspólnoty za dar wytrwałej modlitwy różańcowej w Dziele Róż Różańcowych i prosił o dalszą.

Kół Żywego Różańca jest w archidiecezji katowickiej ok. 3 tysięcy, a każda z nich liczy 20 osób, więc w modlitwę na różańcu zaangażowanych jest aż 60 tys. osób.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze