Katedra gnieźnieńska, fot. PAP/Paweł Jaskółka

Abp Wojda: brońmy naszej wolności duchowej i trwajmy przy chrześcijańskich korzeniach

Metropolita gdański – abp Tadeusz Wojda – przewodniczył mszy św. sprawowanej w uroczystość Wniebowzięcia NMP w bazylice Mariackiej w Gdańsku. W homilii powiedział: „Brońmy naszej wolności duchowej i trwajmy przy chrześcijańskich korzeniach”.

W homilii powiedział, że Maryja została wzięta do nieba z duszą i ciałem, jak wyznajemy i wierzymy wraz z całym Kościołem. Nie mogło być inaczej, skoro w swoim ciele za sprawą Ducha Świętego poczęła Syna Bożego, to znaczy, że cała była niepokalana i święta. Wraz z Jezusem króluje więc w niebie i na ziemi. Dodał, że wizja Matki Bożej ukoronowanej wyraża jej chwałę w niebie, do osiągnięcia której jesteśmy wszyscy wezwani. Zwrócił uwagę, że wniebowzięcie Maryi jest nagrodą za jej otwartość na przyjęcie, słuchanie i zachowywanie w sobie Słowa Wcielonego – Jezusa Chrystusa.

>>> Abp Wojda do młodych w Medjugorie: „Pan chce przez was szerzyć swoje światło i nadzieję”

Niepokalanów, bp Rafał Markowski uroczystość Wniebowzięcia NMP, fot. PAP/Leszek Szymański

W swoim rozważaniu abp Wojda powiązał uroczystość wniebowzięcia NMP z kolejną rocznicą bitwy warszawskiej, która ocaliła Europę przed bolszewickim najazdem. – Jesteśmy świadomi, że każde wspomnienie tamtej bitwy, upamiętnione także ustanowieniem Święta Wojska Polskiego, jest nie tylko znakiem pamięci historycznej, wspomnieniem poległych żołnierzy i cywilów, ale również nadzwyczajnej wiary tamtych pokoleń Polaków w orędownictwo Maryi i jej opiekę nad naszym narodem – zaznaczył kaznodzieja.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że uroczystość wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest wymowną okolicznością, aby przez pośrednictwo Królowej Polski podziękować Bogu za dar wolności i niepodległości naszej Ojczyzny, za Jego nieustanną opiekę nad Polską oraz za minione pokolenia narodowych bohaterów, którzy polegli na tylu polach bitew, walcząc za jej wolność. – Błagamy Maryję, aby pogłębiała naszą świadomość potrzeby obrony nie tylko suwerenności społeczno-politycznej naszego narodu, ale przede wszystkim wolności i suwerenność duchowej poprzez nieugięte trwanie przy swoich chrześcijańskich korzeniach – dodał metropolita gdański. Podczas uroczystości tradycyjnie zostały poświęcone zboża, kwiaty i zioła.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze