epa05976490 Two Afghan men receive medical treatment at a local hospital after they were injured when several armed militants stormed the New Kabul Bank branch in Gardez area of Paktia, Afghanistan, 20 May 2017. According to media reports, several suspected militants stormed the New Kabul Bank branch, killing at least two people. EPA/AHMADULLAH AHMADI Dostawca: PAP/EPA.

Afganistan: 20 policjantów zginęło w atakach talibów

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 20 afgańskich policjantów zginęło w niedzielę, a 15 zostało rannych w równoczesnych atakach na sześć punktów kontrolnych w prowincji Zabol, na południowym wschodzie Afganistanu. Do ataków przyznali się talibowie.

Według gubernatora prowincji Bismillaha Afghanmala, ataki trwały cztery godziny.

Lokalne media podają, że oblężeni policjanci dzwonili do dziennikarzy, by zapobiec atakowi, gdyż nie byli w stanie skontaktować się z przedstawicielami władz.

Afgańskie siły ponoszą znaczne straty w wyniku ataków bojowników i według agencji AFP częściej ofiarami są policjanci niż żołnierze. Ponadto, afgańskie ministerstwo spraw wewnętrznych jest zaliczane do najbardziej skorumpowanych resortów w kraju.

Do niedzielnego ataku przyznali się talibowie, którzy wyjaśnili na swej stronie internetowej, że wpisuje się on w ich tradycyjną wiosenną ofensywę. Rozpoczęła się ona pod koniec kwietnia. Talibowie zapowiedzieli wówczas, że będą atakować głównie „zagraniczne siły, ich infrastrukturę wojskową i wywiadowczą, a także ich lokalnych najemników”.

Talibowie kontrolują spore obszary prowincji Zabol, która graniczy z Pakistanem.

Według danych Waszyngtonu, od zakończenia misji bojowej NATO w styczniu 2015 roku talibowie zdobyli liczne obszary kraju i obecnie kontrolują co najmniej 43 proc. terytorium Afganistanu, mają tam swe wpływy lub spierają się z rządem o te obszary.

Fot. PAP/EPA/AHMADULLAH AHMADI 

Afganistan: 20 policjantów zginęło w atakach talibów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze