Afganistan: Ministerstwo Cnoty chwali się sukcesami w walce z winem i muzyką
Urzędnicy afgańskiego Ministerstwa Cnoty i Zwalczania Występków zaprezentowali na konferencji prasowej roczne podsumowanie swojej walki z zabronionymi zjawiskami, takimi jak muzyka czy propagowanie wierzeń innych niż oficjalnie nakazany islam – poinformował portal tolonews.
Podczas konferencji prasowej prezentującej roczny raport ministerstwa podkreślono kluczowe „osiągnięcia”, w tym zapewnienie kobietom dostępu do dziedziczenia, zapobieganie przemocy wobec kobiet, powstrzymanie sprzedaży kobiet, niszczenie instrumentów muzycznych i aresztowanie szamanów. I tak w ubiegłym roku zniszczono ponad 21 tys. instrumentów muzycznych (po dojściu do władzy w 2021 r. talibowie całkowicie zakazali muzyki – PAP). W kraju zamknięto 25 winnic (alkohol też jest zabroniony), a 90 procent materiałów dziennikarskich publikowanych w prasie, radiu i innych mediach zostało ocenzurowanych. Około 1000 twórców amuletów i szamanów zostało aresztowanych i postawionych przed sądem. Urzędnicy mają też na koncie osiągnięcia akceptowane, a nawet pożądane we współczesnym świecie. Ministerstwu udało się zapobiec ponad 300 przypadkom przymusowych małżeństw i prawie 300 przypadkom sprzedaży kobiet, a w ponad 700 przypadkach kobiety, które zostały pozbawione praw do dziedziczenia, mogły jednak skorzystać z należnego im spadku.
>>> Afganistan: zakaz edukacji dziewcząt przyniósł wzrost liczby małżeństw nieletnich
„Do ministerstwa wpłynęło 9808 skarg, z których 5486 zostało rozpatrzonych. Spośród 13391 osób podejrzanych o czyny niemoralne 7204 zostały zatrzymane na 24 godziny, a 4737 innych zostało zatrzymanych na 72 godziny w ramach kary dyscyplinarnej” – powiedział Mohibullah Mukhles, dyrektor departamentu ds. planowania i prawodawstwa.
W sierpniu 2021 r. talibowie, islamscy radykałowie, którzy rządzili już Afganistanem w latach 1996-2001, ponownie przejęli władzę w tym kraju po wycofaniu się zagranicznych wojsk (m.in. polskich) pod przewodnictwem USA. Oficjalnie ani jedno państwo nie uznało legalności rządów talibów, choć wiele krajów – w tym kilka znaczących, takich jak Rosja czy Chiny, a także niektóre kraje Azji Centralnej – utrzymuje z Afganistanem rozwinięte stosunki gospodarcze i dyplomatyczne.
Afganistan doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, co wiąże się z odcięciem wielu źródeł pomocy finansowej z zagranicy. Oprócz ograniczeń dotyczących praw kobiet talibowie poważnie ograniczyli wolność słowa i mediów, wielokrotnie zatrzymywali i torturowali przeciwników reżimu czy dziennikarzy.
Do kryzysu humanitarnego przyczyniło się m.in. odcięcie pomocy rozwojowej. Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej poinformowało, że ponad połowa populacji – 23 miliony osób – boryka się z niedożywieniem. Utrudniony jest dostęp do opieki zdrowotnej, a zakaz edukacji kobiet (dziewczętom zezwala się uczyć jedynie do 6. klasy) sprawi, że niedługo wystąpi niedobór pracownic służby zdrowia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |