U.S. Soldiers from A Company, 2nd Battalion, 12th Infantry Regiment pass through a village while on a dismounted patrol as children beg for candy near Forward Operating Base Blessing, Afghanistan, Oct. 19. 2/12 is part of 4th Infantry Division based out of Fort Carson, Colo.

Afganistan: po ataku śmigłowca NATO 11 cywilów zginęło

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 11 cywilów zginęło, a 16 zostało rannych w środę w rezultacie ataku należącego do NATO śmigłowca na dom zajęty przez talibskich rebeliantów w prowincji Logar na wschodzie Afganistanu – poinformowały miejscowe władze.

Sojusz Północnoatlantycki nie potwierdził dotychczas, że w incydencie uczestniczył jego śmigłowiec lub USA, ale rzecznik natowskiej misji szkoleniowej Resolute Support w oświadczeniu przekazał, że badane są doniesienia w tej sprawie. Gubernator prowincji Logar Halim Fedai powiedział, że do zdarzenia doszło niedaleko stolicy regionu, Pul-i-Alam. „Talibowie zajęli pozycje w należącym do cywilów domu i wystrzelili pocisk w kierunku śmigłowca NATO. Właściciel domu błagał talibów, by odeszli, ale bez skutku. Śmigłowiec zawrócił i ostrzelał dom, powodując ofiary śmiertelne” – relacjonował.

Zapowiedziane przez prezydenta USA Donalda Trumpa nasilenie operacji w Afganistanie może sprawić, że wzrośnie też liczba ofiar wśród ludności cywilnej – zauważa Reuters, przypominając, że kwestia ta od dawna powoduje napięcia. Misja Resolute Support została stworzona po zakończeniu w 2014 roku funkcjonowania sił ISAF w Afganistanie w celu dalszego wspierania afgańskich sił bezpieczeństwa. 

Fot. wikipedia

Afganistan: po ataku śmigłowca NATO 11 cywilów zginęło
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze