Dziewczynka raniona w zamachu w Kabulu. Fot. PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID

Afganistan: za nami najkrwawszy rok pod względem liczby ofiar cywilnych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

2018 rok był do tej pory w Afganistanie najkrwawszym okresem pod względem liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów – zginęło ich wtedy 3804 – poinformowała w niedzielę w dorocznym raporcie Misja Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA).

Winą za ich śmierć obarczani są głównie talibowie i bojownicy Państwa Islamskiego (IS).

Według UNAMA i Wysokiego Komisarza ONZ ds.praw człowieka liczba ofiar cywilnych wzrosła o 11 proc. w porównaniu z rokiem 2017.

Wojna pochłania co najmniej 3500 ofiar rocznie

Wojna w Afganistanie pochłania rokrocznie od 2014 roku życie co najmniej 3500 cywilów. W ciągu 10 lat prowadzenia statystyk ofiar cywilnych konfliktu ONZ zarejestrowała 32 tysiące zabitych i 60 tys. rannych.

Wzrosła też liczba zabitych dzieci – w 2018 roku zginęło ich rekordowo dużo – 927, a rannych zostało ponad 7 tys.

Afganistan. fot. EPA/GHULAMULLAH HABIBI

Snajper w Afganistanie. fot. EPA/GHULAMULLAH HABIBI

Według ONZ głównymi czynnikami, które przyczyniły się do tego znacznego wzrostu liczby śmierci cywilów, są „ataki wymierzone w ludność cywilną” podczas samobójczych ataków ugrupowań, a także bombardowania z powietrza i walki lądowe prowadzone przez siły prorządowe.

Zabijają nie tylko terroryści

63 procent zabitych i rannych przypisuje się grupom rebeliantów (37 proc. talibom, 20 proc. członkom Państwa Islamskiego i 6 proc. innym ugrupowaniom), 24 proc. siłom prorządowym.

W raporcie podano, że w 2018 roku doszło do 65 zamachów samobójczych, w większości w stolicy kraju Kabulu, powodując śmierć 481 osób; 1150 zostało rannych.

Szef UNAMA Tadamichi Yamamoto zaapelował „do wszystkich stron konfliktu, aby podjęły wszelkie kroki, aby zatrzymać w Afganistanie stale rosnącą liczbę ofiar cywilnych”. 

Zobacz także
Wasze komentarze