Ulica w Afganistanie Fot. PAP/EPA/STRINGER

Afganistan: zakaz edukacji dziewcząt przyniósł wzrost liczby małżeństw nieletnich

Od czasu, gdy talibowie przejęli władzę w Afganistanie i zakazali ponadpodstawowej edukacji kobiet, liczba małżeństw nieletnich dziewcząt wzrosła o 25 proc., poinformował w czwartek portal Radia Wolna Europa, powołując się na dane UN Women – agencji ONZ zajmującej się równością płci.

Z danych ONZ za 2023 rok wynika, że ponad 28 proc. kobiet zostało wydanych za mąż przed ukończeniem 18 lat, ponad 9 proc. – przed 15. urodzinami – wynika z raportu organizacji.

Niektóre rodziny wydają nieletnie córki za mąż z biedy, żeby pozbyć się jednego domownika. Inni, żeby dostać za dziewczynę walwar – sumę pieniędzy przekazywaną rodzicom przez narzeczonego. Jeszcze inni, aby uniknąć konieczności wydania córek za talibskich bojowników, twierdzi portal. „Nie miałam wyboru. Rodzice powiedzieli mi, że ponieważ nie mogę się kształcić, nie ma dla mnie innej opcji niż zamążpójście” – powiedziała dziennikarzom portalu zamężna 17-latka.

>>> Ostatni kapłan w Afganistanie: dziękujemy za apel papieża

fot. EPA/STR

Obecnie dziewczynki w Afganistanie mogą chodzić do szkół tylko do szóstej klasy włącznie.

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) przypomniał, że w czwartek upłynęło tysiąc dni od czasu, kiedy rząd talibów zapowiedział zamknięcie żeńskich szkół średnich. „1000 dni poza szkołą dla 1,5 mln dziewcząt oznacza utratę 3 mld godzin nauki” – napisała w oświadczeniu Catherine Russell, dyrektor wykonawcza UNICEF. „To nie tylko rażące naruszenie prawa dziewczynek do edukacji, a także odarcie ich z (przyszłych) możliwości i pogorszenie zdrowia psychicznego”, stwierdziła Russel, podkreślając, że uniemożliwienie nauki połowie społeczeństwa będzie miało poważne konsekwencje również dla gospodarki Afganistanu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze