
fot. Michał Jóźwiak/Misyjne Drogi
Afryka w Krakowie: Finał XXIII Olimpiady Znajomości Afryki [+GALERIA]
Aula Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, 10 kwietnia, zamieniła się w centrum pasjonatów kontynentu afrykańskiego. Do stolicy Małopolski przyjechało 79 uczniów z całej Polski, by zmierzyć się w finale XXIII Olimpiady Znajomości Afryki.
Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 70 pytań wielokrotnego wyboru, obejmujących zagadnienia z antropologii, historii, politologii, misjologii, geografii i przyrody Afryki. Na rozwiązanie zadań mieli 90 minut. Spośród wszystkich finalistów wyłoniono 20 laureatów.
Najlepsza okazała się Zofia Dyrek z Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego Jezuitów w Nowym Sączu. Drugie miejsce zajął Alex Wiloch z I LO im. H. Sienkiewicza w Malborku, a trzecie – Marika Głuszek z X LO im. KEN w Krakowie. Nagrody i certyfikaty laureatom wręczyli: I Małopolski Wicekurator Oświaty – Artur Pasek, oraz dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ – prof. Piotr Bajor. Uczestnikom olimpiady towarzyszyły też słowa wsparcia i uznania od Barbary Nowackiej, minister edukacji, której list odczytał Małopolski Kurator Oświaty.

Nie brakowało emocji. – Dla mnie Afryka to pasja, która trwa od dzieciństwa. Udział w olimpiadzie i szansa na indeks to coś dodatkowego. Przygotowania do finału pozwoliły mi jeszcze głębiej poznać ten fascynujący kontynent – mówiła zwyciężczyni Zofia Dyrek.
Olimpiada ma charakter trójstopniowy. W etapie szkolnym, który odbył się w ponad 1200 szkołach w całym kraju, wzięło udział aż 16 tysięcy uczniów. Najlepsi z nich zakwalifikowali się do eliminacji okręgowych, reprezentując swoje województwa. Spośród ponad 1700 uczestników tego etapu wyłoniono 79 finalistów – to właśnie oni przyjechali do Krakowa, by powalczyć o tytuł najlepszego znawcy Afryki w Polsce.

Celem olimpiady jest nie tylko popularyzacja wiedzy o Afryce, ale także zwrócenie uwagi na działalność Polaków – szczególnie misjonarzy i misjonarek – na tym kontynencie. Konkurs promuje postawy otwartości, tolerancji i szacunku dla innych kultur. Laureaci i finaliści będą mogli zostać przyjęci na wybrane kierunki studiów w prestiżowych uczelniach w Polsce bez postępowania rekrutacyjnego.
Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Katedra Misjologii WT). Przewodniczącym komitetu głównego jest o. prof. Jarosław Różański OMI, a sekretarzem – o. dr hab. Marcin Wrzos OMI. Od tego roku olimpiada zyskała nowego partnera – Uniwersytet Jagielloński, którego zaangażowanie znacznie poszerzyło zakres współpracy. Finał koordynowała prof. Joanna Bar z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Do komitetu naukowego olimpiady należą wybitni afrykaniści i misjolodzy z Europy i Afryki m.in.: dr Jean Claude Angoula CSSP (Centre Saint Augustin de Dakar, Senegal), dr Lucjan Buchalik (MMŻ), prof. UKSW Dominika Gardzińska-Żukowska, dr Jacek Górka OFM (Jordan University College, Tanzania), prof. UKSW Wojciech Kluj OMI, dr hab. Jacek Łapott (US), dr Małgorzata Madej (Prodoteo), dr Katarzyna Mich (Instytut Mazenodianum), ks. prof. Faustin Nyombayire (UTAB, Rwanda), prof. Jacek Pawlik SVD (UWM), prof. UPH Robert Piętek, dr Kinga Puchała (Instytut Mazenodianum), dr Marek Rostkowski OMI (Instytut Mazenodianum), dr Constantine Rupiny (Uganda), dr Darek Skonieczko (PME), dr Kazimierz Szymczycha SVD (KEP ds. Misji), prof. UKSW Tomasz Szyszka SVD, dr hab. Marcin Wrzos OMI (Instytut Mazenodianum) i prof. Maciej Ząbek (UW).



























































































Galeria (91 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |