epa05806583 A handout photo made available by the Libyan Red Crescent shows a volunteer of the Red Crescent looking out to the sea as workers recover bodies washed ashore at the coast near Al Zawiya, Libya, 20 February 2017 (issued 21 February 2017). According to the Red Crescent, at least 74 bodies of suspected refugees trying to cross the Mediterranean Sea have been recovered by volunteers on 20 February. EPA/LIBYAN RED CRESCENT HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE. HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Akcje ratunkowe u wybrzeży Libii – uratowano 730 osoby

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W wyniku kilku akcji ratunkowych przeprowadzonych w środę u wybrzeży Libii przez włoską straż przybrzeżną oraz organizację pozarządową „SOS Mediterranee” udało się uratować na morzu 730 osób usiłujących dostać się do UE – podała włoska straż ochrony wybrzeża.

Migranci, którym udzielono pomocy, wywodzą się w większości z państw Afryki subsaharyjskiej, ale 75 osób przybyło do Libii aż z Bangladeszu, aby dostać się do Europy.

Dysponująca własnym statkiem, francuska organizacja pozarządowa „SOS Mediterranee”, uratowała w środę 394 osób z łodzi, którymi usiłowały się one przeprawić przez Morze Śródziemne. W jednym z pontonów podróżowało dwoje małych dzieci – poinformowała ta organizacja.

Libia, która jest pogrążona w chaosie po upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego w 2011 roku w następstwie rebelii wspartej przez interwencję militarną prowadzoną przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, jest też jednym z najczęściej wykorzystywanych punktów przerzutowych nielegalnych migrantów.

Wybrzeże Włoch jest oddalone od wybrzeża libijskiego 300 km; rozmaite grupy przestępcze zajmujące się odprawianiem imigrantów do UE właśnie w Libii koncentrują swą działalność. Podpisane 2 lutego w Rzymie przez premierów Paolo Gentiloniego i Fajeza al-Sarraja włosko-libijskie memorandum w sprawie zwalczania nielegalnej imigracji i przemytu ludzi ma na celu powstrzymanie fali migracji z wybrzeży Libii do Włoch. Na razie nie udało się jednak zmniejszyć liczby przybyszy z Libii do UE.

Jak podała włoska straż ochrony wybrzeża we wtorek uratowano na pełnym morzu 630 osoby. Znaleziono też zwłoki 74 migrantów, o czym poinformował z kolei Libijski Czerwony Półksiężyc. Ciała migrantów zostały wyrzucone na brzeg Morza Śródziemnego w pobliżu miasta Az-Zawija na zachodzie Libii.

Agencje zwracają uwagę ma fakt, że w ostatnim czasie podczas przeprawy morskiej z Libii do Włoch ginie rekordowo wysoka liczba migrantów.

Fot. PAP/EPA/LIBYAN RED CRESCENT HANDOUT

Akcje ratunkowe u wybrzeży Libii – uratowano 730 osoby
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze