fot. PAP/EPA

Alert RCB dla wielu regionów w całym kraju

Niebezpieczna pogoda nie odpuszcza. Dla części kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami. Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ponownie uruchomiło alert RCB. W środę obowiązują też pomarańczowe alerty przed upałem.

We wtorek przez Polskę przemieszczała się strefa burzowa. Silna superkomórka burzowa powstała około południa w rejonie Wrocławia. Późnym popołudniem nawałnice przetoczyły się przez Pomorze, najbardziej ucierpiała Gdynia. „Wczoraj zanotowaliśmy 108 tys. wyładowań doziemnych na terenie całej Polski. Komórki burzowe CB pięknie formowały się w ciągu dnia, a szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych” – poinformował w środę IMGW.

Dziś pogoda nieco się uspokoiła, ale wciąż nie brakuje miejsc z upałem i ryzykiem wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Temperatura maksymalna waha się od około 21 stopni Celsjusza nad morzem, około 27 stopni w centrum, do 30 stopni na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Ziemi Przemyskiej. Burze mogą pojawić się miejscami na południu i południowym wschodzie kraju.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców niektórych powiatów w województwach podkarpackim i małopolskim alert RCB o treści: „Uwaga! Dziś i w nocy (17/18.07) możliwe burze z intensywnymi opadami deszczu. Prawdopodobne lokalne podtopienia. W czasie burzy znajdź bezpieczne schronienie”.

Z kolei IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami dla niektórych powiatów w województwach podkarpackim i małopolskim. Alerty drugiego stopnia związane z burzami obejmują południowe części województw podkarpackiego i małopolskiego. Instytut wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla województw lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i łódzkiegoPomarańczowe alerty przed upałem wydano dla województw lubelskiego, podkarpackiego oraz niektórych powiatów w województwach mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim i małopolskim.

RCB na swojej stronie internetowej przypomina o zasadach bezpiecznego zachowania w czasie burzy:

  • usuń z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkuj samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
  • uważaj podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze