„Alleluja, Pan zmartwychwstał!” – transmisja porannej mszy świętej w Niedzielę Wielkanocną [NA Ż …
Zmartwychwstanie Chrystusa jest dla chrześcijan prawdą najważniejszą; jest źródłem naszej wiary, nadziei i miłości – mówił metropolita przemyski abp Adam Szal w sobotę wieczorem w świątecznym orędziu wygłoszonym w Telewizji Polskiej.
Przywołując słowa papieża Franciszka wygłoszone na początku tegorocznego Wielkiego Postu, metropolita przemyski przypomniał, że Ojciec Święty zachęcał, aby wykorzystać ten czas do odnowienia wiary, do zaczerpnięcia „żywej nadziei” i przyjęcia „z otwartym sercem” Bożej miłości, „która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie”. „Ta wielkopostna formacja serca i duchowa wędrówka jest drogą, która jest już w całości oświetlona światłem zmartwychwstania” – podkreślił abp Szal. „Zmartwychwstanie Chrystusa jest dla chrześcijan prawdą najważniejszą, gdyż przez to wydarzenie Chrystus objawił swoją moc, pokonał śmierć, grzech i szatana oraz zbawił ludzi” – dodał.
Ograniczenia, limity, dyspensa
W sobotę wieczorem w kościołach w Polsce i na całym świecie odprawiono msze świętej Wigilii Paschalnej, wybrzmiało podczas nich radosne „Alleluja, Pan Zmartwychwstał!”. Również dzisiaj rano – w Niedzielę Wielkanocną – to radosne przesłanie niesie się w wielu świątyniach. Z powodu pandemii i wprowadzonych ograniczeń dotyczących limitu wiernych, którzy mogą wejść do kościoła biskupi wydali dyspensę od uczestnictwa. – Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa (zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów) jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia – podkreślał przed świętami abp Gądecki. Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, poprosił, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła przez modlitwę domową i transmisje medialne. – Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Transmisja mszy świętej
Z dyspensy skorzystać powinni korzystać przede wszystkim ci, którzy źle się czują, mają objawy choroby albo ze względu na zdrowotne obciążenia nie powinni narażać się na zachorowanie. Dyspensa może być pomocna również tym wiernym, którzy z powodu limitów nie mogą wejść do środka kościoła. Z tego powodu wiele parafii transmituje msze święte. Jak przygotować się do rodzinnego, domowego oglądania transmisji mszy świętej? „Zapalcie świecę, załóżcie biały obrus, zadbajcie o wyciszenie i odpowiedni nastrój” – radzi ks. Wojciech Nowicki w poradniku „Święta w domu”. Poniżej transmisja porannej mszy świętej z kościoła pw. Świętej Rodziny w Krakowie.
Godziny transmisji telewizyjnych:
godz. 9.00 – Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej (Polsat News)
godz. 9.55 – Msza z Watykanu oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi (TVP1, TVP Polonia)
godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (TVP3, TV Republika)
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |