fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI Dostawca: PAP/EPA.

Ameryka Łacińska: katolicy modlą się za Franciszka, pierwszego papieża Latynosa

Od Meksyku po Argentynę, wierni modlą się za Franciszka, pierwszego w historii zwierzchnika Kościoła katolickiego pochodzącego z Ameryki Łacińskiej. Papież przebywa w rzymskim szpitalu, a w sobotę Watykan poinformował, że jego stan jest krytyczny.

„Modlimy się za niego i ufamy Bogu, modlimy się za jego zdrowie z radością” – powiedział ksiądz Adrian Bennardins z Argentyny, rodzinnego kraju papieża. Ocenił, że dzięki Franciszkowi światowy Kościół katolicki stał się „bliższy, prosty, braterski, niepozostawiający nikogo w tyle”.

>>> Ryzyko wystąpienia sepsy u papieża. Świat niepokoi się i modli za Franciszka

Około 54 proc. mieszkańców Ameryki Łacińskiej określiło się jako katolicy w sondażu przeprowadzonym w 2024 roku przez ośrodek Latinobarometro w 18 krajach regionu. W 1995 roku odsetek ten wynosił 80 proc. – podała agencja Reutera.

„Jest Latynosem, więc mówi w naszym języku i podziela uczucia społeczności latynoskiej, ponieważ wywodzimy się z podobnej kultury” – powiedziała Grisel Jimenez, jedna z wiernych w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe w stolicy Meksyku.

fot. EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA.

Zanim został papieżem Franciszkiem, Jorge Bergoglio był jezuickim prowincjałem, a później arcybiskupem Buenos Aires, prymasem Argentyny i kardynałem.

W stolicy Argentyny w intencji wyzdrowienia papieża od piątku co wieczór podświetlany jest słynny obelisk na Placu Republiki. Na monumencie wyświetlana jest twarz papieża oraz hasło: „Franciszku, miasto modli się za ciebie”.

W Argentynie pojawiły się również wezwania do mieszkańców biednych obszarów, by modlili się za Franciszka, który jako arcybiskup Buenos Aires często odwiedzał ubogie dzielnice miasta.

>>> Prof. Alfieri z Gemelli: organizm Papieża reaguje na leczenie, ale zagrożenie nie minęło

„Gdy społeczność modli się razem, ma to większy zasięg, docierając do Boga, aby mógł dokonać cudownych przemian. To jest życzenie, które mamy w sprawie papieża” – powiedział 50-letni Gabriel Indihar, który odpowiedział na wezwanie o wspólną modlitwę.

Ludzie modlą się za papieża również w sąsiedniej Brazylii, która jest największym katolickim krajem świata. „Jako katolicy, nie tylko czcimy Jezusa, ale też modlimy się za papieża, za nasz Kościół i za świat” – powiedział Helio Martins Da Silva z Sao Paulo.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze