Fot. Mazur/CBCEW

Anglia i Walia: młodzi migranci przyczyniają się do odrodzenia wiary 

W Kościele rzymskokatolickim Anglii i Walii nie tylko zatrzymał się spadek liczby wiernych, ale też można zauważyć wyraźny rozwój tej wspólnoty – informuje brytyjskie Towarzystwo Biblijne. Dużą rolę we wzroście liczby wiernych są ludzie młodzi, także migranci. Chodzi o tzw. „Pokolenie Z”, czyli młodych dorosłych między 18. a 34. rokiem życia.

Raport brytyjskiego Towarzystwa Biblijnego zatytułowany „Ciche odrodzenie” odnosi się do Anglii i Walii. Badanie dowodzi, że tzw. „Pokolenie Z” zaczyna dominować liczebnie w Kościele rzymskokatolickim. Podobnie dzieje się także w innych wspólnotach chrześcijańskich. Z raportu wynika, iż 35 proc. osób z grupy wiekowej między 18. a 34. rokiem życia deklaruje się jako katolicy,  25 proc. to anglikanie, a 11 proc. –  zielonoświątkowcy.

Jasno widać, że parafie rzymskokatolickie przyciągają najwięcej młodych, zachęconych ich atrakcyjnością. Co ciekawe, wśród młodych ludzi chodzących do parafii dominują mężczyźni. W badaniu z 2018 r. 4 proc. młodych ludzi między 18. a 24. rokiem życia przyznawało, że chodzi do kościoła raz w miesiącu. Dziś taką deklarcję składa 16 proc. badanych. Na przestrzeni lat odsetek mężczyzn wzrósł z 4 do 21 proc. , kobiet zaś z 3 do 12 procent.

>>> Wielka Brytania: więcej katolików uczestniczy w niedzielnej mszy świętej

Duża rola migrantów w ożywianiu wiary

Współautorka raportu, dr Rhiannon McAleer podkreśla, iż „Ciche odrodzenie” jasno pokazuje, że twierdzenia o zmniejszaniu się Kościoła i jego schyłku nie jest już prawdą. „To najważniejsze ustalenie, odwracające powszechnie uznawaną tezę o terminalnym upadku Kościoła w Anglii i Walii”- mówi. Rozwija ten wątek, dodając, że podczas, gdy niektóre tradycyjne wyznania nadal stoją w obliczu spadku wiernych, wspólnoty rzymskokatolickie i pentekostalne odnotowują znaczący wzrost członków. Mają one o 2 miliony więcej wiernych, niż 6 lat temu.

Kościoły stają się także bardziej zróżnicowane narodowościowo, gdyż jedna na pięć osób pochodzi z mniejszości etnicznej. Dane zawarte w raporcie wskazują, że 47 procent młodych czarnoskórych chodzi do kościoła co najmniej raz w miesiącu.

Zatem jednym z powodów większej liczby wiernych we wspólnotach Anglii oraz Walii w przypadku Kościoła rzymskokatolickiego może być wzrost liczby migrantów z Polski i Ameryki Południowej, natomiast w odniesieniu do wspólnot pentekostalnych jest to większa migracja z Afryki.

Autorzy raportu z zadowoleniem odnotowują, że wzrosła liczba osób czytających Pismo Święte, a także ufających jego przesłaniu. Blisko 67 proc. chodzących do kościoła, sięga po Biblię w ciągu tygodnia, poza udziałem w nabożeństwach.

Fot. BP/flickr

Większe zaangażowanie społeczne i większa radość z życia

Z raportu jasno widać, że wzrost liczby wiernych przekłada się na zaangażowanie społeczne ludzi. Członkowie Kościołów chętniej pomagają bankom żywności, angażują się w różne działania lokalne, udzielają się w wolontariacie, czy przekazują datki na cele charytatywne. Badanie pokazuje również, że praktykujący chrześcijanie bardziej cieszą się z życia, niż osoby nieuczestniczące w życiu Kościoła. Odczuwają też mniejszy stres oraz niepokój.

Żywy Kościół pomaga odnaleźć sens życia

Dr Rob Barward-Symmons, jeden ze współautorów raportu uważa, że jednym z motywów wzrostu liczby wiernych w kościołach jest poszukiwanie sensu istnienia.

„Duża część populacji zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym, samotnością, brakiem sensu życia, zwłaszcza młodzież. Kościół daje im odpowiedź na te problemy. Odkryliśmy, że osoby chodzące do wspólnot rzadziej zgłaszają problemy z lękiem lub depresją” – mówi.

Z kolei Paul Williams, dyrektor naczelny Towarzystwa Biblijnego podkreśla, że raport „Ciche odrodzenie” to bardzo ważny dokument, który zmienia postrzeganie chrześcijaństwa oraz udziału w życiu Kościoła w Anglii i Walii. Pokazuje on jasno, iż Kościół jest daleki od „równi pochyłej ku zanikowi”. Przeciwnie, Kościół żyje, rozwija się, daje siłę jednostkom i społeczeństwu.

Katolicy w Anglii i Walii

Konferencja biskupów katolickich Anglii i Walii podaje, że ich Kościół liczy nieco ponad 6 mln katolików. Regularnie na Msze święte uczęszcza blisko 2 mln wiernych.

Z danych statystycznych wynika, że na wyspach żyje ok. milion obywateli z Polski. Co tydzień w blisko 200 parafiach Anglii i Walii sprawowana jest Eucharystia w języku polskim. Obecnie wspólnota emigrantów ma do swojej dyspozycji 24 kościoły i 13 kaplic. W celach liturgicznych Polakom użyczane są świątynie katolickie oraz anglikańskie. Posługujący na wyspach kapłani prowadzą regularne duszpasterstwo.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze