Anglikanie dołączają do watykańskiego sojuszu etyki AI
Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, podpisał we wtorek podczas ceremonii w Rzymie „Apel Rzymski” w sprawie etyki sztucznej inteligencji. Arcybiskup Vincenzo Paglia przewodniczący Papieskiej Akademii Życia przyjął to z zadowoleniem.
W 2020 r. Papieska Akademia Życia wraz z firmami IT podpisała deklarację etyczną dotyczącą sztucznej inteligencji, tak zwane „Rzymskie wezwanie do etyki AI”. Dokument ma na celu promowanie poczucia wspólnej odpowiedzialności za godność człowieka w kontekście szybkiego postępu technologicznego. Aby zapewnić, że wszyscy, niezależnie od ich pochodzenia, mogą korzystać z tych postępów, religie, organizacje międzynarodowe, rządy, instytucje i sektor prywatny muszą współpracować. Dokument wzywa do etycznego rozwoju sztucznej inteligencji, która służy ludzkości, a nie zyskowi, przeciwdziała stopniowemu wypieraniu ludzi w miejscu pracy i promuje szacunek dla naszego wspólnego domu.
>>> Sztuczna inteligencja pomoże w głoszeniu Słowa Bożego?
„Cieszymy się, że Apel Rzymski może zrobić kolejny krok naprzód w swojej ekspansji, przyjmując naszych anglikańskich braci i siostry” – powiedział abp Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance. Był on obecny podczas ceremonii podpisania umowy. „Kiedy refleksja i dialog na temat kwestii rozwoju technologicznego łączą się w duchu braterstwa, możliwe jest znalezienie wspólnych ścieżek i skutecznych rozwiązań w celu budowania pokoju i wspólnego dobra” – powiedział arcybiskup.
>>> Sztuczna inteligencja może usprawnić diagnostykę rzadkich chorób genetycznych
Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w Apulii we Włoszech w połowie czerwca. Przemówi tam na sesji poświęconej sztucznej inteligencji (AI), która jest otwarta dla osób niebędących członkami, potwierdził Watykan w miniony piątek.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |