fot. pixabay

Anglikanie przeciwko błogosławieniu par homoseksualnych

W Afryce Kościoły anglikańskie sprzeciwiają się projektowi błogosławienia par homoseksualnych. „To jest złe i nie możemy tego zaakceptować – oświadczył arcybiskup Kościoła Ugandy Stephen Samuel Kaziimba. Zapowiedział odłączenie się od Kościoła Anglii w związku z liberalnym kursem zaproponowanym w Wielkiej Brytanii.

Podczas spotkania z dziennikarzami abp Kaziimba powiedział: „Wspólnota Anglikańska nie jest przedłużeniem Kościoła Anglii.” Ponadto oskarżył Kościół Anglii o „odejście od wiary anglikańskiej”. W ubiegły czwartek Synod Generalny Kościoła Anglii zgodził się m.in. na dopuszczenie ceremonii błogosławieństwa dla par tej samej płci, choć tzw. „małżeństwa” dla homoseksualistów są nadal odrzucane.

Msza święta z błogosławieństwem m. in. par homoseksualnych w Niemczech, fot. arch. EPA/SASCHA STEINBACH

Anglikański Kościół Kenii również potępił działania „liberalnego przywództwa kościelnego” w Europie. „Utraciły wszelką legitymację teologiczną i dogmatyczną i nadużyły swojej politycznej supremacji w celu sekularyzacji Kościoła. Grzech jest w ten sposób `normalizowany`”, stwierdził w oświadczeniu anglikański arcybiskup Kenii, Jackson Ole Sapit.

Początkowo po decyzji Synodu Generalnego Kościoła Anglii nie było żadnej reakcji ze strony wpływowego Kościoła anglikańskiego w RPA. Kwestia homoseksualizmu od pewnego czasu stanowi wyzwanie dla wspólnoty anglikańskiej w tym kraju. W 2016 roku córka laureata Pokojowej Nagrody Nobla Desmonda Tutu musiała zrezygnować ze stanowiska urzędniczego w RPA po ślubie ze swoją wieloletnią partnerką z Holandii. Kościół anglikański we wrześniu ubiegłego roku zakazał Mpho Tutu van Furth prowadzenia nabożeństwa żałobnego za zmarłą przyjaciółkę. Fundacja Tutu dobitnie skrytykowała kościelne władze nazywając ich decyzję „bezdusznym” zachowaniem.

W kilku krajach afrykańskich kwestie moralności i tożsamości seksualnej mają istotny wymiar polityczny. Z 69 krajów na świecie, które uznają homoseksualizm za przestępstwo, około połowa znajduje się w Afryce.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze