Apel jasnogórski z udziałem generałów i żołnierzy Wojska Polskiego
Wybawiaj nas od zamętu, niepokoju i wojny. Wybawiaj nas od wszystkiego, co może doprowadzić do tych nieszczęść – modlił się podczas apelu jasnogórskiego w Święto Wojska Polskiego bp Wiesław Lechowicz. Ordynariusz Wojskowy przewodniczył modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Do kaplicy w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 103. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej przybyło liczne grono generałów Wojska Polskiego.
Apel Jasnogórski rozpoczął się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz Bogurodzicy.
W rozważaniu towarzyszącym modlitwie apelowej bp Wiesław Lechowicz przypomniał, że dzieje oręża polskiego są naznaczone interwencjami Maryi. – Niepodobna myśleć o bitwie pod Grunwaldem, o Potopie szwedzkim, o Konfederacji Barskiej, o walkach Powstania Listopadowego i Styczniowego, o wojnie 1920 roku i II wojnie światowej, o zwycięskich zmaganiach o niepodległość Ojczyzny w latach komunistycznego ustroju bez odniesienia do Twojej macierzyńskiej opieki. A i dzisiaj w czasach pokoju i suwerenności Ojczyzny naszej pozostajesz dla wielu żołnierzy Matką kochającą, na której pomoc zawsze mogą liczyć – powiedział. Przypomniał też, że wczoraj przed Cudowny Obraz dotarła piesza pielgrzymka żołnierzy. – To wszystko każe polskiemu żołnierzowi czcić Cię jako swoją Hetmankę. Obraz Hetmanki Żołnierza Polskiego łudząco przypomina Twój Jasnogórski wizerunek, z tym tylko że na Twoje ramię zarzucony jest wełniany płaszcz wojskowy, a na jego rękawie znajduje się opaska białoczerwona – powiedział.
Jak podkreślił Ordynariusz Wojskowy „nasze narodowe barwy znakomicie oddają zarówno Twoje życie, Maryjo, jak i charakter wojskowej służby”. – Biel symbolizuje czystość, porządek, szlachetność, co wiąże się z wysokimi walorami etycznymi. Kolor czerwony natomiast jest symbolem ognia i krwi, i odnosi się do odwagi i waleczności oraz do gotowości do poświęcenia, nie wyłączając przelania krwi dla dobra wspólnego, na rzecz wolności Ojczyzny – powiedział.
Biskup Wiesław Lechowicz podkreślił, że w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „chcemy dziękować wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego za służbę w duchu tych wartości, które wiążą się z przesłaniem białoczerwonej flagi i białoczerwonych sztandarów”. – Na Twoje matczyne ręce składamy bukiet wdzięcznych myśli i słów za ofiarną wojskową służbę w obronie pokoju i bezpieczeństwa Polski oraz suwerenności jej granic, ale również za pomoc, z jaką Wojsko Polskie spieszy ludności cywilnej, której przychodzi konfrontować się z różnymi kataklizmami i nieszczęściami – powiedział.
Biskup polowy zawierzył opiece Matki Bożej żołnierską służbę, dowódców oraz rodziny wojskowe. – Wraz ze zgromadzonymi u Twoich stóp żołnierzami i kapelanami Wojska Polskiego „Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko” i błagamy: „od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać”. Wybawiaj nas od zamętu, niepokoju i wojny. Wybawiaj nas od wszystkiego, co może doprowadzić do tych nieszczęść. W tym celu wypraszaj nam łaskę pamiętania o Twoich słowach wypowiedzianych podczas wesela w Kanie Galilejskiej i wypełniania ich w naszym codziennym życiu: „Czyńcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie” (J 2,5) – powiedział.
Podczas Apelu Jasnogórskiego obecne było liczne grono generałów WP: gen. dyw. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. dyw. Adam Joks, dowódca 2. Korpusu Polskiego – dowództwa Wojsk Lądowych, gen. dyw. Artur Kępczyński, szef Inspektoratu Wsparcia RSZ,gen. dyw. Krzysztof Owczarek, Inspektor Rodzajów Wojsk, gen. bryg. Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, gen. bryg. Kazimierz Dyński, szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej – zastępca Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego, kadm. Mirosław jurkowlaniec, szef zarządu morskiego–zastępca inspektora Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego, gen. bryg. Piotr Krawczyk, zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych, gen. bryg. Michał Strzelecki, dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz gen. bryg. Marek Wawrzyniak, szef Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego. W modlitwie apelowej wzięli udział także oficerowie, podoficerowie, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych i pracownicy wojska. Wielu żołnierzom obecnym w kaplicy Cudownego Obrazu towarzyszyły ich małżonki. Wspólnie modlili się także kapelani Ordynariatu Polowego. Obecne byłe kompanie honorowe jednostek z Tarnowskich Gór i Lublińca z pocztami sztandarowymi.
Po błogosławieństwie, udzielonym przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego i bp. Wiesława Lechowicza odśpiewana została pieśń „Boże, coś Polskę”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |