fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Apel: nie przerywajmy pracy na rzecz palestyńskich uchodźców

„Odpowiadamy za pomoc sześciu milionom uchodźców palestyńskich w Palestynie, Libanie, Syrii i Jordanii i chcemy dalej to robić” – mówi w wywiadzie dla L’Osservatore Romano rzecznik UNRWA Jonathan Fowler. Przedstawiciel Agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie opowiedział o wyzwaniach, zwłaszcza zapewnieniu podstawowych usług, takich jak edukacja, opieka zdrowotna i pomoc humanitarna.

W ubiegłą środę weszły w życie dwie nowe izraelskie ustawy zatwierdzone przez Kneset, które zabraniają UNRWA kontynuowania pracy humanitarnej na okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu, Strefy Gazy i Wschodniej Jerozolimy. „Mamy mandat od Organizacji Narodów Zjednoczonych, którego nie możemy nie przestrzegać” – podkreślił rzecznik UNRWA.

Syria, fot. PAP/EPA/ANTONIO PEDRO SANTOS

Fowler zwrócił uwagę na tragiczne warunki w Strefie Gazy, gdzie blokada i powtarzające się konflikty pogłębiły kryzys humanitarny. Podkreślił, że szkoły i kliniki UNRWA są często jedynym ratunkiem dla tysięcy rodzin. „Nadal nie wiemy, czy będziemy mogli przekraczać punkty kontrolne, aby zaopatrywać je w leki. Ale nie mamy zamiaru zaprzestać naszej działalności. Pozostawienie tych wszystkich ludzi bez jakiejkolwiek formy pomocy byłoby nieodpowiedzialne i niemoralne” – podkreślił. Do 7 października w Strefie Gazy dla UNRWA pracowało 13 tys. osób, zatrudnionych głównie w sektorze edukacji. Jak podkreślił Fowler, obecnie co najmniej 5 tys. osób wysiedlono.

„Kontynuujemy działania na Zachodnim Brzegu. Na tym terenie w 19 obozach przebywa około 900 tys. uchodźców. Prowadzimy 96 szkół z 46 tys. uczniów i 43 kliniki zapewniające opiekę zdrowotną dla około 700 tys. pacjentów rocznie” – wskazał.

Jonathan Fowler podkreślił, że bez natychmiastowych działań sytuacja humanitarna na Bliskim Wschodzie będzie się pogarszać. Zaapelował do społeczności międzynarodowej o zwiększenie zaangażowania na rzecz pokoju i stabilności w regionie, podkreślając, że misja UNRWA to nie tylko pomoc, ale także ochrona godności i nadziei dla milionów ludzi.

„Jest wiele innych organizacji, które działają skutecznie w Izraelu i Palestynie, ale żadna nie jest w stanie świadczyć usług na tak szeroką skalę, jak robiła to UNRWA — w zakresie opieki zdrowotnej, edukacji, ubezpieczeń społecznych, zbiórki odpadów itp.” – dodał.

fot. PAP/EPA/STR

Jak podaje na swojej stronie internetowej UNRWA od początku zawieszenia broni do 26 stycznia, zespoły agencji dotarły już do ponad 550 tys. osób z paczkami żywnościowymi i prawie 475 tys. osób z łącznie 43 tysiącami metrów sześciennych wody pitnejw Strefie Gazy. „Tysiące rodzin otrzymało artykuły nieżywnościowe, w tym koce, materace, maty podłogowe, ubrania, artykuły kuchenne i plandeki” – napisano.

UNRWA powstała w 1949 roku, by pomagać palestyńskim uchodźcom po wojnie 1948 roku. Powołana została jako tymczasowa agencja, której celem było zapewnienie pomocy humanitarnej i wsparcia dla palestyńskich uchodźców do czasu znalezienia politycznego rozwiązania ich sytuacji. Jednak ze względu na brak postępów w procesie pokojowym mandat UNRWA jest regularnie przedłużany przez ONZ. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze