Apel: otwórzmy dyskoteki na walentynki!
Właściciele dyskotek we Włoszech apelują do rządu o ich otwarcie na walentynki. Lokale na mocy rozporządzenia Rady Ministrów zamknięte są do końca stycznia, ale dominuje przekonanie, że w poniedziałek zakaz ich działalności zostanie przedłużony.
Rząd wydał nakaz zamknięcia dyskotek w grudniu wraz z gwałtownym wzrostem zakażeń w kraju. Szczególnie dotkliwie odczuwają to właściciele licznych dyskotek i sal tanecznych w regionie Emilia- Romania, który z nich słynie. „Jestem przekonany, że jutro w sprawie dyskotek zapadną decyzje o nowych restrykcjach” – powiedział przedstawiciel branży z tego regionu Gianni Indino. Zaapelował jednocześnie do rządu o udzielenie gwarancji, że lokale zostaną potem otwarte na 14 lutego, czyli walentynki. Zapewnił: „Jesteśmy gotowi otworzyć dyskoteki i sale taneczne w warunkach bezpieczeństwa. Zawsze przestrzegaliśmy reguł oraz zaleceń i dalej będziemy to robić”. „Nie chcemy być dalej traktowani marginalnie, jako nosiciele zarazy” – stwierdził Indino. Dodał: „Mamy dosyć, zasługujemy na szacunek”.
>>> Największy protest w historii Kanady – przeciwko obostrzeniom pandemicznym [ZDJĘCIA]
Przypomina się, że w ciągu dwóch lat pandemii dyskoteki były kilka razy zamykane i otwierane. Według branży pomoc finansowa przeznaczona dla niej nie pokrywa poniesionych strat. Do tego sektora należy około 4 tys. lokali, w których pracuje prawie 200 tys. osób.
Luzowanie po austriacku
Na tydzień przed wprowadzeniem obowiązku szczepień przeciw Covid-19, niezaszczepione pozostaje nadal 17% populacji. Stopniowe rozluźnianie obostrzeń sanitarnych rozpocznie się 5 lutego, w pierwszej kolejności godzina policyjna ma zostać przesunięta z godz. 22. na godz. 24. – opisuje agencja ORF.
W ciągu ostatniej doby odnotowano w Austrii 27 127 nowych infekcji koronawirusem. Szczyt fali (głównie wywołanej wariantem Omikron) spodziewany jest w pierwszym tygodniu lutego. „W poszczególnych krajach związkowych szczyt może wypaść o tydzień później lub wcześniej” – dodaje ORF. W Austrii, tak jak w innych krajach, widać wyraźnie, że duża liczba infekcji Omikronem nie przekłada się na wzrost hospitalizowanych pacjentów. „Pomimo wielu infekcji w tej fali, obłożenie szpitali jak dotąd nie wzrosło” – zauważa ORF.
Od 5 lutego zacznie się łagodzenie obowiązujących zasad epidemicznych. Godzina policyjna zostanie przeniesiona z godz. 22. na godz. 24. Od 12 lutego w handlu detalicznym ma zostać zniesiona zasada 2G (wstęp tylko dla osób z certyfikatem szczepienia lub przechorowania koronawirusa). Z kolei od 19 lutego ponownie zacznie obowiązywać zasada 3G (zaszczepieni, ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu) w gastronomii i turystyce. Nowe zasady, dotyczące nauki w szkołach, mają zostać ogłoszone w ciągu kilku najbliższych dni.
Widzimy, że Omikron nie stwarza ryzyka przeciążenia oddziałów intensywnej terapii. Dlatego możemy podjąć kroki otwierające. Robimy to ostrożnie, i przede wszystkim bezpiecznie. (minister zdrowia Wolfgang Mueckstein)
Plany te krytykuje burmistrz Wiednia Michael Ludwig, uważając że działania te są wprowadzane za wcześnie i że to „niewłaściwy czas” na luzowanie obostrzeń. Ludwig chce skonsultować się z ekspertami i poinformować w najbliższych dniach o dalszych krokach, jakie podejmie Wiedeń. Austria to pierwszy i na razie jedyny europejski kraj, który wprowadził obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |