Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Apel przewodniczącego Rady KEP ds. Kultury w sprawie twórców z Ukrainy

Z apelem o życzliwe przyjęcie w naszym kraju twórców z Ukrainy zaapelował bp Michał Janocha, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. W rozmowie z KAI biskup zwrócił uwagę, że wielu ukraińskich twórców przebywa już w Polsce, natomiast – w związku z niesłabnąca agresją Rosji przeciw Ukrainie – z pewnością przybędą kolejni.

Zachęcając do zaopiekowania się ludźmi kultury i sztuki z Ukrainy bp Janocha zaznaczył, że z własnej historii Polacy doskonale wiedzą, jakie ogromne znaczenie ma kultura i sztuka w podtrzymywaniu narodowej tożsamości. W obecnej zaś sytuacji chodzi o to, by, jak wyjaśnił, “pod naszym, polskim dachem Ukraińcy mogli tworzyć swoją, ukraińską kulturę, której nie mogą tworzyć w swojej ojczyźnie”. Jednocześnie zauważył, że w dziedzinie wykorzystania potencjału ukraińskich twórców, wiele się już w Polsce dzieje.

>>> Rzecznik archidiecezji kijowskiej: Przy parafiach powstały wspólnoty modlące się za poległych [ROZMOWA]

Fot. EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Nowa szansa

“W sytuacji wielkiej liczby uchodźców z Ukrainy i nadchodzącej kolejnej fali chciałbym bardzo gorąco zaapelować do wszystkich odpowiedzialnych w Kościele w Polsce za sprawy kultury o życzliwe przyjęcie wszystkich ukraińskich twórców z dziedziny literatury, muzyki, teatru, filmu, malarstwa, rzeźby” – powiedział bp Janocha.

O szansach, jakie dla polskiej kultury stwarzają chroniący się obecnie w Polsce twórcy z Ukrainy, mówiono też podczas niedawnego spotkania Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, które odbyło się w Sandomierzu. Wskazywano m.in. na liczne grono przebywających w naszym kraju ukraińskich artystów oraz naukowców i studentów z dziedziny humanistyki. Zdaniem Rady należałoby wykorzystać ich dorobek i wiedzę organizując konferencje i odczyty z ich udziałem.

>>> Dyrektor Caritas Odessa: Ukraina potrzebuje przede wszystkim prądotwórczych generatorów [ROZMOWA]

Bp Michał Janocha z satysfakcją wskazywał na konkretne inicjatywy przybliżające kulturę wschodniego chrześcijaństwa, a podejmowane przy udziale ukraińskich twórców. Zwrócił uwagę, że np. w samej stolicy działa już kilkanaście warsztatów pisania ikon.

fot. OMI Kijów

Wystawa prac

Jak zapowiedział dyrektor Muzeum Archidiecezji Krakowskiej ks. Jacek Kurzydło, 25 listopada zostanie tam otwarta wystawa prac powstałych w szkole pisania ikon przy Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie. Duchowny wskazywał, że tego rodzaju wydarzenia stwarzają możliwość promowania ukraińskich historyków sztuki jako przewodników w różnych instytucjach kultury w naszym kraju.

Podczas spotkania Rady bp Michał Janocha zaznaczył, że doskonałą okazją do przybliżania dziedzictwa chrześcijańskiego Wschodu będzie “Rok Jerzego Nowosielskiego”, wybitnego prawosławnego malarza i myśliciela religijnego, ustanowiony przez Sejm RP na rok 2023.

Podobne nadzieję wyraził bp Włodzimierz Juszczak, zwierzchnik greckokatolickiej eparchii wrocławsko-koszalińskiej, przypominając, że także w przyszłym roku przypada 400. rocznica śmierci greckokatolickiego arcybiskupa i męczennika św. Jozafata Kuncewicza.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze