Arabska chrześcijanka po raz pierwszy rektorem izraelskiego uniwersytetu
Po raz pierwszy w historii arabska chrześcijanka została wybrana rektorem izraelskiego uniwersytetu. Profesor Mouna Maroun, która należy do Kościoła maronickiego, pokieruje uniwersytetem w Hajfie jako pierwsza kobieta.
Należy on do trzech mniejszości: arabskiej mniejszości w Izraelu, chrześcijańskiej mniejszości wśród Arabów i maronickiej mniejszości wśród chrześcijan. Dumnie nosi na szyi złoty krzyżyk. „Mój wybór jest ważnym przesłaniem, że wszystko jest możliwe w izraelskim środowisku akademickim” – powiedziała agencji CNA. Wyjaśniła, że „dla chrześcijan jest to przesłanie o tym, że jesteśmy tu zakorzenieni, że możemy tu odnieść sukces”, zaś dla młodego pokolenia Arabów – że „jeśli mamy marzenie, to naprawdę możemy je zrealizować w łonie izraelskiego społeczeństwa, a szczególnie na uniwersytetach”.
>>> Media: Izrael postawił Hamasowi ultimatum w sprawie zawieszenia broni
„Zawsze wierzyłam, że emancypacja arabskiej mniejszości w Izraelu dokonuje się poprzez zdobywanie wyższego wykształcenia” – wyznała 54-letnia neurolożka, specjalistka od zespołu stresu pourazowego. Na uniwersytecie w Hajfie wykłada ona od ponad 20 lat, ostatnio kierowała tam Wydziałem Neurobiologii,w chodząc również w skład Senatu uczelni.
>>> Izrael: ortodoksyjni żydzi zbierają już pszenicę na paschalne chleby przaśne [GALERIA]
Arabami jest 45 procent spośród 17 tys. studentów uniwersytetu w Hajfie. Studiują tam wyznawcy kilkunastu religii i wyznań. „Mamy to, co nazywamy naturalnym laboratorium, w którym wszystkie religie współistnieją i żyją bez napięć” – zaznacza Maroun, która obejmie swój urząd w październiku.
Uniwersytet w Hajfie położony jest górze Karmel, sześć kilometrów od wioski Isfiya, w której Maroun się urodziła. Jej dziadkowie przyjechali z Libanu i osiedlili się tam na początku XX wieku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |