Archidiecezja gnieźnieńska: rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów
Od 9 do 16 grudnia trwać będzie w archidiecezji gnieźnieńskiej peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów. „Ulmowie przez sposób i jakość życia są prorokami naszych czasów, wskazując nam drogi najważniejsze i skuteczne, którymi warto się poruszać” – mówił podczas uroczystego powitania relikwii bp Radosław Orchowicz.
Pierwszą parafią na pielgrzymkowym szlaku po archidiecezji gnieźnieńskiej były niewielkie Chełmce – najbliżej granicy z diecezją włocławską, skąd relikwie bł. rodziny Ulmów do archidiecezji gnieźnieńskiej przybyły. Po modlitwie z udziałem bp. Radosława Orchowicza i Mszy św. odprawionej przez dziekana kruszwickiego ks. Wojciecha Daneckiego relikwie zostały przewiezione do Inowrocławia, gdzie w kościele pw. św. Józefa celebrowana była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego.
„Ulmowie przez sposób i jakość życia są prorokami naszych czasów, wskazując nam drogi najważniejsze i skuteczne, którymi warto się poruszać i na których warto trwać. Byli wierni powołaniu i konsekwentnie realizowali je w wierze i miłości. Dziś pokazują, że kroczenie za Jezusem realizuje się nie w jakichś wyjątkowych, spektakularnych akcjach, jednorazowych eventach, czy w hałaśliwym poszukiwaniu wyjątkowości, ale w konkrecie codziennego życia. Niekiedy może się ono wydawać niepozorne, czy nawet marne, ale to właśnie takie życie jest rzeczywiste i realne” – mówił w homilii bp Orchowicz.
>>> Jaki fragment Pisma Świętego zaznaczyli Ulmowie?
Biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał jednocześnie, że właśnie dlatego Kościół wyniósł rodzinę Ulmów na ołtarze, by jej przykład pomagał zrozumieć, że „do świętości i heroicznych czynów dorasta się poprzez wierność w małych, codziennych sprawach”.
„Wiktoria i Józef właśnie tak rozwijali swoje życie małżeńskie i rodzinne, opierając się na Bogu i praktykowaniu wiary. Otwierali się na życie przyjmując kolejne dzieci. Troszczyli się o ich utrzymanie i wychowanie. Realizując przykazanie miłości Boga i bliźniego nie pozostali obojętni także na tragiczny los Żydów i mimo świadomości niebezpieczeństwa przyjęli ich pod swój dach, ponosząc za to ostatecznie męczeńską śmierć. Jak pisze autorka jednej z książek: mieli Ewangelię na stole i Ewangelię w sercach, brali ją dosłownie, jeden do jednego. Gromadząc się dziś przy relikwiach tej szczególnej, a jednocześnie tak zwyczajnej rodziny uczmy się od nich po prostu życia” – mówił bp Orchowicz.
Relikwie bł. rodziny Ulmów będą peregrynować po archidiecezji gnieźnieńskiej do 16 grudnia i nawiedzą jedenaście miejscowości – oprócz wspomnianych Chełmc i Inowrocławia będą obecne także w: Strzelnie, Barcinie, Żninie, Wągrowcu, Mieścisku, Wrześni, Słupcy, Witkowie i Gnieźnie.
W zależności od miejsca pobytu w parafiach przewidziane są rozmaite sposoby uczczenia relikwii: Msze święte, modlitwy wspólnot małżeńskich i rodzinnych, całonocne adoracje i czuwania, błogosławieństwo dzieci i matek spodziewających się potomstwa, spotkania z zaproszonymi gośćmi, czas na indywidualną modlitwę.
W piątek 15 grudnia relikwie przybędą do Gniezna, gdzie nawiedzą kolejno Archidiecezjalny Dom Księży Seniorów, kościół ojców franciszkanów oraz klasztor sióstr karmelitanek bosych, gdzie zaplanowano całonocne czuwanie i Mszę św. w intencji rodziców oczekujących na narodziny dziecka.
W ostatni dzień peregrynacji 16 grudnia relikwie będą obecne w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, gdzie od rana trwać będzie czuwanie, a następnie w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie w południe Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczyć będzie Mszy św. z zawierzeniem rodzin archidiecezji gnieźnieńskiej wstawiennictwu błogosławionej rodziny Ulmów.
Na zakończenie relikwie przekazane zostaną przedstawicielom archidiecezji poznańskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |