Arcybiskup Szczepan Wesoły otrzymał order Orła Białego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Order Orła Białego wręczono w sobotę w Rzymie arcybiskupowi Szczepanowi Wesołemu, byłemu wieloletniemu delegatowi prymasa Polski ds. duszpasterstwa emigracji. Ceremonia odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Order w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył sekretarz stanu w jego kancelarii Adam Kwiatkowski.

Prezydent nadał Order „w uznaniu znamienitych zasług w krzewieniu polskości i postaw patriotycznych wśród polskiej emigracji na świecie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalność na rzecz jednoczenia pokoleń w duchu wartości chrześcijańskich”.

W ambasadzie kierowanej przez ambasadora Janusza Kotańskiego na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele polskiego duchowieństwa z Watykanu i Rzymu. Byli wśród nich kardynał Zenon Grocholewski oraz papieski jałmużnik arcybiskup Konrad Krajewski. Przybył również ambasador UE przy Stolicy Apostolskiej Jan Tombiński.

Arcybiskup Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. Po wybuchu drugiej wojny światowej został, jako nastolatek, wysłany na front zachodni. W 1944 roku uciekł na stronę aliantów i trafił do polskich jednostek. Brał udział w walkach w Algierii i we Włoszech.

Po wojnie kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Został duszpasterzem polskich emigrantów we Włoszech.

W latach 1962 – 1965 kierował Sekcją Słowiańską biura prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II.

Sakrę biskupią otrzymał w Warszawie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w jego prywatnej kaplicy. Od 1980 roku był delegatem prymasa Polski do spraw duszpasterstwa emigracyjnego. Na stałe mieszka w Rzymie.

fot. Roman Koszowski

Arcybiskup Szczepan Wesoły otrzymał order Orła Białego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze