Astronauta z kosmosu do dzieci ze szpitala Bambino Gesù: Ziemia jest niezwykle piękna
Dzięki współpracy z Włoskimi Siłami Powietrznymi, astronauta pułkownik Walter Villadei, który od kilku dni przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom Mission 3, zaoferował 29 bm. małym pacjentom z watykańskiego szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) wyjątkowy prezent: połączenie audio i wideo ze stacji orbitalnej krążącej wokół Ziemi. Astronauta odpowiadał na pytania i opowiadał ciekawostki dotyczące życia na orbicie, jak wygląda nasza planeta widziana z kosmosu, a także o gotowaniu makaronu na statku kosmicznym.
Grupa dzieci zgromadziła się w sali zabaw w ośrodku Gianicolo, w obecności dyrektora Bambino Gesù, Tiziano Onesti, i generała brygady lotnictwa Urbano Floreani, szefa 5 Departamentu Komunikacji Sztabu Generalnego Sił Powietrznych. Łączność jest częścią działań astronautów w ramach misji Ax-3 Voluntas, prowadzonej przez Ministerstwo Obrony za pośrednictwem Sił Powietrznych, a także z udziałem Włoskiej Agencji Kosmicznej, uniwersytetów, ośrodków badawczych i firm.
Dzieci były bardzo zaciekawione i wpatrywały się w astronautę „unoszącego się” na stacji orbitalnej z włoską trójkolorową flagą za sobą. Cecilii, która zapytała, jak wygląda Ziemia z kosmosu, Villadei wyjaśnił, że „jest niezwykle piękna. Błękit oceanów i śnieg na himalajskich szczytach są piękne. Pięknie jest, gdy przelatujesz nad Włochami, w nocy ze światłami lub nawet w ciągu dnia, i przekraczasz je w jednej chwili”.
>>> Papieski szpital dziecięcy Bambino Gesù udzielił pomocy ponad 2000 ukraińskich dzieci
Astronauta wyjaśnił dzieciom, na czym polega praca na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poświęcona badaniom. Jego misja obejmuje eksperymenty mające na celu zbadanie i złagodzenie fizjologicznych skutków lotów kosmicznych dla ludzi, zrozumienie zmian biologicznych związanych ze zdrowiem i chorobami na Ziemi oraz prowadzenie działań mających na celu poprawę włoskich umiejętności operacyjnych, technologicznych i handlowych stosowanych w kosmosie.
Jednym z tematów, które najbardziej ekscytowały młodych pacjentów, było to, co ludzie jedzą w kosmosie i czy mogą gotować makaron. Villadei pokazał specjalne woreczki na żywność używane przez astronautów i pojemniki ze słomkami do picia płynów. „Makaronu nie można ugotować tak jak na Ziemi, ponieważ nie można zagotować wody”, ale „przetestowano nowy sposób gotowania poprzez podgrzewanie go przez 30 minut”. Wynik, według astronauty i jego kolegów astronautów, jest „bardzo, bardzo dobry”.
Na pytanie Sofii, czy kosmos jest duży czy mały, pułkownik wyjaśnił, że „kosmos jest bardzo duży, a my dopiero zaczęliśmy go odkrywać”. Stąd zaproszenie dla wszystkich dzieci do nauki i wysiłku, ponieważ „niektórzy z was na pewno dotrą na Księżyc lub Marsa”.
Na zakończenie spotkania dyrektor Bambino Gesù wręczył gen. Floreaniemu kilka wykonanych przez dzieci rysunków o tematyce kosmicznej. „Cieszymy się, że daliśmy obecnym dzieciom możliwość wejścia na Międzynarodową Stację Kosmiczną” – skomentował gen. Floreani. „Mamy nadzieję, że przestrzeń kosmiczna wydała im się nieco bliższa i mamy nadzieję, że to połączenie może im trochę pomóc w ich życiowej podróży, aby mogli mieć aspiracje i marzenia, które wykraczają, możemy powiedzieć, poza granice Ziemi”.
„Połączenie z kosmosem było wielkim przeżyciem dla wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Miło jest móc zaoferować naszym pacjentom tak ważne i niezapomniane doświadczenia, które w pozytywny sposób zaznaczą ich pamięć podczas pobytu w szpitalu. Opieka nad dziećmi i młodzieżą również zawiera takie momenty. Z niecierpliwością czekamy na osobiste powitanie pułkownika Villadei w szpitalu po jego powrocie z misji” – podsumował dyrektor Onesti.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |