Augustów: 100-lecie Domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
„Nasze Siostry są zapatrzone w Jezusa Chrystusa, w Jego otwarte Serce, które zachęca, aby wszyscy do niego przychodzili” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, w bazylice NSJ w Augustowie, podczas mszy św. sprawowanej z okazji Jubileuszu 100-lecia Domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
Eucharystię koncelebrowali: bp Jerzy Mazur, abp Edward Ozorowski, bp Dariusz Zalewski oraz licznie zgromadzone Siostry (w tym władze Zgromadzenia) i duchowieństwo. Na modlitwie obecni byli przedstawiciele rządu, parlamentu i samorządu augustowskiego. W homilii biskup ełcki nawiązując do osoby Założyciela Zgromadzenia – św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, zachęcał zebranych do naśladowania miłości miłosiernej Chrystusa wśród potrzebujących i wpatrywania się w Maryję wśród czynionych dzieł miłosierdzia.
>>> Nie ma syropu na zespół Downa. Nie ma tabletek na głuchotę [ROZMOWA]
„On woła dzisiaj o naszą świętość zachęcając nas do zawierzenia siebie Bożej Opatrzności, kontemplowania Krzyża Chrystusa i bycia świadkiem Bożego miłosierdzia w dzisiejszym świecie. On wzywa nas do czynienia miłosierdzia i mówi o potrzebie nowej „wyobraźni miłosierdzia”, aby dostrzec obok siebie człowieka w potrzebie, człowieka, biednego duchowo i materialnie” – stwierdził biskup ełcki.
Dom to nie tylko budynek
Bp Jerzy Mazur podziękował Siostrom i pracownikom DPS-u za trud opieki nad dziećmi, za stworzenie podopiecznym prawdziwego domu oraz za wielkie serce i empatię.
„W dniu dzisiejszego jubileuszu przynosimy na ołtarz wysiłek Sióstr zakonnych i współpracowników świeckich, modlitwy i cierpienia minionego czasu. Składamy dziś Bogu dziękczynienie za służbę miłości miłosiernej dzięki, której Siostry budowały ubogim i potrzebującym dzieciom prawdziwy dom. Powiem więcej stworzyłyście dom, bo dom to nie tylko budynek” – mówi hierarcha. „Dom to nie tylko cztery ściany i cegły, ale to ludzie, którzy żyją razem, którzy tworzyli i tworzą miejsce bezpieczeństw. Dom to wyciągnięcie ręki do potrzebujących i troska, jaką się ich otacza. Dom to zrozumienie, zatroskanie i przebaczenie oraz ukazywanie serca miłosiernego. Dom to także kromka chleba, która jest dzielona życzliwie. Dom to szansa dana człowiekowi sprawnemu inaczej i każdemu człowiekowi” – dodał.
Mszy św. towarzyszył śpiew chóru Cantablile z Lipska nad Biebrzą. Od wczoraj Jubileuszowi towarzyszą liczne wydarzanie kulturalne, które uświetniają ten czas. W niedzielny wieczór, w amfiteatrze augustowskim, swoje umiejętności wokalne prezentował zebranym mieszkańcom Augustowa i zaproszonym gościom Pan Rafał Brzozowski, którego koncert miał charakter uwielbieniowy. Nie zabrało również słów uznania i gratulacji Jubilatkom, gospodarzom wieczoru, Siostrom Franciszkankom.
Dziś natomiast Eucharystię poprzedziło odsłonięcie muralu na budynku DPS-u dla Dzieci i Młodzieży ZSFRM oraz program artystyczny „Moje źródła” (wybór poezji polskiej) w wykonaniu P. Wiesława Komasy – aktora, reżysera i profesora Akademii Teatralnej w Warszawie. Nie zabrakło również części oficjalnej w kinie Iskra, gdzie swoje umiejętności i zacięcie teatralno-wokalne prezentowały mieszkanki DPS. Uwieńczeniem dnia będzie rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej po okolicznych jeziorach.
Zakład dla Dzieci i Młodzieży w Augustowie
Założenie przez Siostry Zakładu dla Dzieci i Młodzieży w Augustowie datuje się na 8 września 1923 roku. Od samego początku w tym domu Siostry opiekowały się dziećmi sierotami. Potrzeby były wielkie, dzieci przybywało i dom okazał się za mały i ciasny. Dlatego też Siostry z wielkim trudem podjęły się budowy nowego domu na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych. Ten dom stoi do dziś i służy potrzebującym. Nie był to czas łatwy, dlatego też Siostry musiały zmierzyć się z wieloma trudnościami, ale Opatrzność Boża nad nimi czuwała. Pomagały im słowa Założyciela: „Pan Bóg opiekuje się nami”, „Pan Bóg czuwa nad nami”, przezwyciężać wszelkie trudności. Jeszcze większych trudności Siostry doświadczały w czasie II wojny światowej, kiedy Sowieci wkroczyli i zajęli ten dom siostry doznawały wiele upokorzeń. Zmuszane były do zdjęcia strojów zakonnych, a w razie odmowy groziło wywiezienie na Sybir. Kiedy Niemcy wkroczyli do Augustowa w czerwcu 1941 r., to widząc opuszczony dom i dzieci bez opieki, pozwolili Siostrom wrócić do pracy w strojach zakonnych i opiekować się dziećmi, chociaż starszych chłopców wywozili do pracy w Niemczech. Kiedy drugi raz wkroczyli Sowieci, siostry musiały opuścić Dom razem z dziećmi. Znalazły schronienie w Lipsku nad Biebrzą, gdzie pozostawały do lutego 1945 r., zarabiając na wyżywienie swoje i dzieci. Także czasu komunizmu w Polsce nie oszczędziły cierpienia i trudności. Od 1989 r. tutejsza placówka została z powrotem oddana pod zarząd Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Siostry wraz z personelem świeckim opiekują się niepełnosprawnymi z oddaniem i poświęceniem zgodnie z charyzmatem nadanym Zgromadzeniu przez Założyciela Świętego Arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, powtarzając za nim: „Wola Boża niech się dzieje we wszystkim”.
Obecnie przełożoną Domu i dyrektorem DPS jest s. Helena Kamińska. Partnerami wydarzenia jubileuszowego byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Miasto Augustów z Panem Burmistrzem Mirosławem Karolczukiem na czele oraz Powiat Augustowski reprezentowany przez Pana Starostę Jarosława Szlaszyńskiego. Patronat Honorowy nad wydarzaniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |