
Fot. pixabay
Australijka nową przełożoną generalną Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych
Australijska zakonnica Oonah O’Shea została wybrana nową przewodniczącą Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG). W tej funkcji będzie ona następczynią s. Mary Barron z Irlandii, poinformowano w komunikacie. Pod hasłem „Życie konsekrowane – nadzieja, która przemienia” około 900 przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych obradowało w Rzymie w dniach 5-9 maja, w tym samym czasie co konklawe, które wybrało papieża Leona XIV.
Siostrę O’Shea wybrała międzynarodowa grupa 45 delegatek. Dokonano też wyboru nowych władz UISG w osobach dziesięciu przełożonych generalnych różnych zgromadzeń.
W przemówieniu pożegnalnym s. Barron podkreśliła historyczne znaczenie udziału w Synodzie Biskupów w 2024 r zakonnic, mających prawo do zabierania głosu i głosowania. Podkreśliła, że „dzięki temu wzrosła świadomość wyjątkowego wkładu, jaki w życie Kościoła wnoszą zakonnice”.
S. Barron wyraziła szczególne uznanie dla duszpasterskiego dziedzictwa papieża Franciszka. Podziękowała zmarłemu papieżowi Franciszkowi za jego stałe poparcie dla życia zakonnego kobiet i jego wizję synodalnej wspólnoty: „Papież Franciszek wielokrotnie przypominał nam, aby rozumieć swoją słabość nie jako ograniczenie, ale jako źródło łaski”. Zachęcał zakonnice, by „przyjaznym uśmiechem, pomocną dłonią i sercem pełnym miłości niosły nadzieję i uzdrowienie do najciemniejszych zakątków świata”.
>>> Australia: manifestacje na rzecz przestrzegania praw ludów rdzennych [+GALERIA]
Ustępująca przewodnicząca podkreśliła również, że zmarły papież wysoko cenił rolę zakonnic „jako źródła siły duchowej, ich wkład jako budowniczych mostów, jako strażniczek ciepła i macierzyńskiej czułości Kościoła”. Franciszek nie tylko je cenił, ale także aktywnie angażował w procesy synodalne. Ta odpowiedzialność będzie kontynuowana – „szczególnie wobec tych, którzy cierpią”.
Jej następczyni, s. O’Shea, podkreśliła również determinację zakonnic w reagowaniu z kreatywnością i odwagą na wyzwania „zranionego świata w czasach przełomu”.
Nowa wiceprzewodnicząca, s. Graciela Francovig, mówiła o „historycznym momencie”: zgromadzenie ogólne odbyło się niemal równocześnie z wyborem nowego papieża. Podkreśliła związek sióstr zakonnych z życiem Kościoła powszechnego i obiecała aktywnie uczestniczyć w procesie odnowy Kościoła w duchu synodalności.
>>> Australia: biskupi podkreślają „kluczową rolę katolików” w zbliżających się wyborach
Spotkanie w Rzymie było nie tylko największym międzynarodowym zgromadzeniem przełożonych w historii UISG, ale przebiegało także w ramach obchodów 60. rocznicy istnienia Unii. Jak podkreślono w komunikacie, charakteryzowało się ono głębokim doświadczeniem wspólnoty i „kultury synodalnej”.
Przełożone przyjęły „Plan strategiczny na lata 2025–2031”, w którym zobowiązują się m.in. do zaangażowania na rzecz pokoju, solidarności, działania synodalnego i prorockiego świadectwa. Ponadto powstała fundacja „Anna Trust” mająca na celu wspieranie starszych zakonnic, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |