Austria: biskup Innsbrucku udaje się z wizytą solidarności na Ukrainę
Katolicki biskup austriackiej diecezji w Innsbrucku Hermann Gletter udaje się 29 czerwca z wizytą solidarności na Ukrainę. Podczas kilkudniowego pobytu austriacki hierarcha odwiedzi m.in. instytucje społeczne Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego (UKGK) i Kościoła rzymskokatolickiego w obwodzie lwowskim. Program obejmuje spotkania z rodzinami ukraińskimi wysiedlonymi w wyniku wojny, które znalazły schronienie na zachodniej Ukrainie.
Na początku wizyty gość z Austrii poświęci dzwony wykonane w Innsbrucku i przekazane ukraińskiej parafii greckokatolickiej pw. św. Piotra i Pawła w Nowojaworowsku, mieście położonym niedaleko Lwowa.
W Winnicy bp Glettler otworzy i zainauguruje nowe centrum społeczne. W niedzielę weźmie udział w pielgrzymce Archeparchii Lwowskiej do Glinian i wygłosi kazanie podczas uroczystego nabożeństwa. Biskup Innsbrucku spotka się m.in. z grekokatolickim metropolitą lwowskim Ihorem Woźniakiem i biskupem pomocniczym Wołodymyrem Hruzą oraz rzymskokatolickim arcybiskupem lwowskim Mieczysławem Mokrzyckim. Odbędzie też rozmowy i spotkania z przedstawicielami życia politycznego.
>>> Matki i żony ukraińskich więźniów do papieża: pomóż nam uwolnić naszych synów i mężów
W kolejnych dniach – 1 i 2 lipca – bp Glettler jako przedstawiciel Konferencji Episkopatu Austrii weźmie udział w Synodzie Biskupów UKGK w Zarwanicy. Spotkają się tam biskupi z Ukrainy i z całego świata pod przewodnictwem arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. Przewidziane jest przemówienie bp. Glettera do uczestniczących w synodzie biskupów ukraińskich.
W podróży bp. Glettlerowi będzie towarzyszyć wikariusz generalny Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Wiedniu, ks. Jurij Kolasa, który pochodzi z Ukrainy i weźmie udział w zgromadzeniu ogólnym ukraińskich biskupów greckokatolickich w imieniu kardynała Christopha Schönborna, który jest również odpowiedzialny za wiernych ukraińskich w Austrii. W dniu 16 lipca 2024 r. wikariusz generalny ks. Kolasa w imieniu kard. Schönborna weźmie udział w konsekracji nowego biskupa eparchii mukaczewskiej, o. Teodora Macapuły, I.V.E.
Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że relacje biskupów austriackich z narodem Ukrainy są bardzo bliskie. Już w lipcu 2022 r. arcybiskup Salzburga i przewodniczący Konferencji Biskupów abp Franz Lackner oraz biskup Styrii Wilhelm Krautwaschl odwiedzili Ukrainę, aby być blisko ludzi w tym trudnym czasie. Jesienią 2023 roku Konferencja Episkopatu Austrii wraz z diecezjami austriackimi, Caritasem i ukraińskimi parafiami katolickimi uruchomiła program rehabilitacji zdrowotnej w Austrii dla pracowników Caritas z Ukrainy. Episkopat katolicki wspiera także projekty pomocowe w Ukrainie za pośrednictwem Fundacji „Pro Europa”. W oświadczeniu wiosennego zebrania ogólnego Konferencji Biskupów stwierdzono, że Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje nieprzerwanej solidarności Austrii.
>>> Unia Europejska przedłuża status ochronny dla Ukraińców do 2026 roku
Pomoc i solidarność są niezbędne, ponieważ „niestety nie widać zakończenia rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie”, oświadczyli biskupi. Przypomnieli, że przyczyną cierpień 17,6 mln osób skazanych na pomoc humanitarną w Ukrainie i 6,3 mln wysiedleńców jest „poważna niesprawiedliwość, o której należy raz po raz wyraźnie mówić”: atak Rosji na wolną i suwerenną Ukrainę oraz wymierzone w nią ataki na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną stanowią „fundamentalne naruszenie prawa międzynarodowego”, stwierdzili biskupi uczestniczący w wiosennym zebraniu episkopatu Austrii i zaapelowali o długoterminowe perspektywy i lepsze oferty integracyjne dla przesiedleńców z Ukrainy w Austrii.
Biskupi Austrii modlą się też wraz z ludźmi w Ukrainie o pokój. Od czasu protestów na Majdanie w latach 2013/2014, okupacji Krymu i Donbasu w 2014 r., a następnie nasilonej od rozpoczęcia rosyjskiego ataku w lutym 2022 r., na całej Ukrainie utworzył się ruch modlitewny. Codziennie o godzinie 20:00 czasu lokalnego (19:00 czasu środkowoeuropejskiego) setki tysięcy ludzi różnych wyznań odmawiają wspólnie różaniec – niektórzy w internecie. Modlitwa różańcowa nie ma jeszcze długiej tradycji zwłaszcza wśród katolickich Ukraińców obrządku bizantyjskiego, ale staje się coraz bardziej popularna. Co pewien czas biorą w niej udział również biskupi austriaccy. Modlitwy różańcowe transmitowane są między innymi na kanale telewizyjnym zhyve.tv UKGK.
Niedawno, bo 9 czerwca, wierni ukraińscy pielgrzymowali w intencji pokoju do sanktuarium maryjnego Mariazell. We wspólnej modlitwie z pielgrzymami uczestniczyli też kard. Christoph Schönborn oraz bp. Wilhelm Krautwaschl z Grazu.
Liczba ukraińskich grekokatolików w Austrii znacznie wzrosła od czasu ataku Rosji na Ukrainę. Według szacunków „Ordynariatu ds. Wiernych Wschodnich Kościołów Katolickich w Austrii”, który skupia wszystkie reprezentowane w tym kraju Kościoły Wschodnie związane z Rzymem na mocy prawa kanonicznego, liczba ukraińskich katolików wynosi około 13 000. Funkcję ordynariusza Kościołów katolickich tradycji wschodniej w Austrii pełni zawsze arcybiskup Wiednia – jest nim obecnie kard. Schönborn. Wikariuszem generalnym ordynariatu jest pochodzący ze Lwowa greckokatolicki kapłan ks. Jurij Kolasa. Parafie ukraińskie znajdują się na terenie całej Austrii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |