fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Austria: kard. Christoph Schönborn prosi o datki na pomoc dla potrzebujących w Ukrainie

Kardynał Christoph Schönborn pilnie prosi o datki dla osób potrzebujących na Ukrainie. “Dla niezliczonych ludzi na Ukrainie zima oznacza zimno, ciemność, niepewność, a być może bolesną i tragiczną stratę bliskich” – powiedział arcybiskup Wiednia, austriackiej agencji katolickiej Kathpress.

„Każda darowizna, każdy gest solidarności może coś zmienić” – podkreślił. Po wybuchu wojny kard. Schönborn założył własne konto darowizn („Pomoc dla Ukrainy”). Ordynariat Kościoła Wschodniego, za pośrednictwem którego realizowana jest konkretna pomoc, opublikował zestawienie wykorzystania funduszy i konkretnych projektów pomocowych, które zostało opublikowane na stronie internetowej Archidiecezji Wiedeńskiej. W 2023 r. z tego konta na projekty pomocy można było przeznaczyć 69 tys. euro, w 2024 r. było to 56 tys. euro. 

“Na silnie dotkniętych obszarach Ukrainy, gdzie całkowicie zostały zniszczone domy i infrastruktura, miliony ludzi nadal są zależne od pomocy humanitarnej”, powiedział w rozmowie z Kathpress wikariusz generalny Kościoła Wschodniego, ks. Jurij Kolasa.

Pomoc humanitarna inicjowana przez kard. Schönborna jest zazwyczaj prowadzona za pośrednictwem wewnętrznych sieci kościelnych.

Kard. Schönborn, fot. flickr/Ottovonhabsburg.org/CC BY-NC 2.0

Według ks. Kolasy większość darowizn została przeznaczona na leki, środki medyczne, sprzęt medyczny, karetki pogotowia, pomoc żywnościową oraz opiekę dla sierot i osób wewnętrznie przesiedlonych.

„Staramy się też wspierać księży i osoby zakonne, którzy często pozostają z ludnością i tak samo są pozbawieni środków do życia, zwłaszcza na terenach najbardziej dotkniętych wojną. Ich obecność oraz troska duszpasterska i humanitarna nad cierpiącymi ludźmi jest kluczowa”- podkreślił ks. Kolasa.

Konkretna pomoc

Na przykład w Charkowie tysiące potrzebujących – dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne i osoby wewnętrznie przesiedlone – otrzymały trwałą żywność, żywność dla niemowląt, produkty higieniczne, leki, produkty do pielęgnacji ciała, artykuły gospodarstwa domowego i ciepłą odzież. Przekazano także wsparcie finansowe na letni obóz rehabilitacyjny dla rodzin, które straciły członka rodziny lub stały się ofiarami okrucieństw wojennych. Kolejny projekt dotyczył doraźnej pomocy ofiarom zniszczenia tamy Kachowka i elektrowni wodnej w obwodzie chersońskim. Na zachodniej Ukrainie sfinansowano wyżywienie i zakwaterowanie dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

Kard. Schönborn pilnie prosi, aby nie rezygnować z tej pomocy.

„Wspólnie możemy wnieść światło w te ciemności. Dzięki naszym dziełom miłosierdzia możemy dać nadzieję cierpiącym ludziom na Ukrainie – nadzieję, że nie zostaną zapomniani. Nasze wsparcie  pomoże im przetrwać i daj im pewność, że jesteśmy z nimi w tym trudnym czasie. Razem możemy wnieść światło Bożego Narodzenia do serc tych, którzy tego najbardziej potrzebują” – jest przekonany kard. Schönborn.

Pakiet żywnościowy dla potrzebującej rodziny można sfinansować już za 25 euro, a leki dla osób starszych za 100 euro.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze