Zdjęcie poglądowe fot. PAP/Zbigniew Meissner

Austria: międzywyznaniowa minuta pamięci w intencji pokoju na Ukrainie

Zwierzchnicy Kościołów i wspólnot religijnych w Austrii wezwali do udziału w ponadwyznaniowej minucie pamięci z myślą o pokoju na Ukrainie. W piątek 25 lutego o godz. 15.00 cichej modlitwie będzie towarzyszyć bicie dzwonów kościołów w całym kraju.

W katedrze św. Szczepana w Wiedniu zabrzmi Pummerin – zabytkowy dzwon, który odzywa się tylko z okazji wielkich wydarzeń. O godz. 15.00 na minutę przerwie programy telewizja ORF. Obok Kościołów chrześcijańskich w inicjatywie będą też uczestniczyć wspólnoty wyznaniowe żydowska, islamska i inne uznane prawnie społeczności religijne.

>>> Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO]

Przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich abp Franz Lackner powiedział katolickiej agencji Kathpress, że ta cicha modlitwa ma „umocnić nadzieję na szybki i sprawiedliwy pokój”, a „dźwięk dzwonów w piątkowe popołudnie przypomni nam o śmierci Niewinnego, Jezusa Chrystusa, Księcia pokoju”. Wezwał do modlitwy „za wszystkich, którzy przez okrucieństwo wojny musieli stracić życie” i do „otwarcia serc na tych, którzy potrzebują naszej pomocy”.

„Pokój jest najwyższym dobrem! Należy zrobić wszystko, aby przywrócić pokój w Europie i go zachować” – stwierdził Roland Weißmann, dyrektor generalny ORF. Dodał, że stacja ta z radością dołączy do inicjatywy wspólnot religijnych i weźmie udział w „międzywyznaniowej minucie ciszy dla pokoju”, przerywając swój program.

„W ciszy wyrażamy nasze poczucie bezsilności wobec horroru wojny w środku Europy” – stwierdził w rozmowie z Kathpressem ewangelicki biskup Michael Chalupka. „Milczenie jest językiem, który wszyscy rozumieją”, jest też wyrazem łączności z ludźmi w strefie wojny, którzy obawiają się o swoje życie. W ciszy czerpiemy siłę do działania – dodał i podkreślił, że „koniecznością chwili” jest pomoc humanitarna dla ludzi znajdujących się w strefie wojny i tych, którzy przed nią uciekają.

>>> Abp Gądecki: na naszych oczach dokonuje się niegodziwe działanie antychrześcijańskie

fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

„Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do życia razem w pokoju i miłości. Dlatego wojna jest zawsze grzechem, zwłaszcza gdy toczy się przeciw krajowi wolnemu i suwerennemu” – stwierdził prawosławny metropolita Arseniusz (Kardamakis), który jednoznacznie potępił „atak Rosji na Ukrainę” i wezwał do modlitwy za ofiary wojny. „Niech Bóg będzie z nimi, niech ich chroni od cierpienia i śmierci, a Ukrainie przywróci pokój” – życzył metropolita.

>>> Solidarni z sąsiadami. Rusza pomoc dla Ukrainy

Naczelny rabin Gminy Żydowskiej Jaron Engelmayer również podkreślił ogólne zaniepokojenie wydarzeniami między Rosją a Ukrainą: „Modlimy się za wszystkich mieszkańców dotkniętego regionu o szybką stabilizację i pokój w najbliższym czasie. Niech Ten, który wprowadza pokój na wysokościach, wprowadzi pokój na ziemi – shalom!”.

“Obrazy, które obecnie docierają do nas z Ukrainy, sprawiają, że brak nam słów” – powiedział przewodniczący Islamskiej Wspólnoty Wyznaniowej Ümit Vural. Przypomniał, że wojna na ziemi europejskiej była do niedawna niewyobrażalna, a to, co się dzieje, oznacza głęboką zmianę w porządku świata i nieszczęście dla ofiar tego konfliktu. „Jednoczymy się w modlitwie o pokój i bezpieczny świat. Niech Bóg chroni naród ukraiński i wspiera go w tych mrocznych dniach” – powiedział Vural. Jednocześnie, w obliczu zbliżającej się katastrofy humanitarnej, zwrócił się z prośbą o solidarność i pozytywną odpowiedź na apele organizacji pomocowych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze