Fot. Cha già José from Vienna, Austria – DSC_1606Uploaded by Tokfo, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29712391

Austria: modlitewne śniadanie w parlamencie

W duchu apelu o pokój i konstruktywną kulturę debaty politycznej w obliczu zbliżających się wyborów, odbyło się w Wiedniu siódme Międzynarodowe Parlamentarne Śniadanie Modlitewne. Wśród 250 uczestników z 16 krajów znaleźli się parlamentarzyści ze wszystkich partii politycznych, a także przedstawiciele dziesięciu Kościołów, wyznań i religii.

Spotkanie odbyło się pod hasłem zaczerpniętych z Biblii: „Wszystko, co czynicie, czyńcie w miłości”. Śniadanie modlitewne otworzyli dwaj przewodniczący Rady Narodowej Austrii, Wolfgang Sobotka (ÖVP) i Norbert Hofer (FPÖ), a także Günter Kovacs (SPÖ), członek Rady Federalnej. Gościem wydarzenia był  laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Anton Zeilinger.  Witając zebranych przewodniczący Rady Narodowej Sobotka podkreślił misję Kościołów i religii w kształtowaniu pokojowego współistnienia ludzi. Zwrócił też uwagę, że  chrześcijanie są największą na świecie społecznością religijną narażoną na prześladowania. Prześladowania cierpią też inne wspólnoty religijne, jak choćby muzułmańscy Ujgurzy w Chinach. Sobotka przyznał też, że jest wstrząśnięty „tsunami antysemityzmu”, na które narażeni są obecnie Żydzi. Nawiązując do hasła wydarzenia, przewodniczący Rady Narodowej Hofer zaapelował do polityków, aby postrzegali siebie jako „narzędzia pokoju”. Podobny apel wygłosił Günter Kovacs i podkreślił ponadpartyjne znaczenie spotkania modlitewnego. 

>>> Nowe statystyki Kościoła Austrii: więcej wystąpień, wpływy stabilne

Religia i nauki przyrodnicze

W swoim przemówieniu fizyk kwantowy Zeilinger odniósł się do relacji między religią a nauką. Podkreślił, że nie ma sprzeczności między nimi, jeśli obie nie wykraczają poza swoje sfery kompetencji.

„Jednak istnienia Boga nie można ani naukowo udowodnić, ani obalić”, powiedział austriacki noblista.  

Zeilinger w swoich rozważaniach zwrócił uwag na granice nauk przyrodniczych, które jego zdaniem mogą stworzyć „przestrzeń dla religii”. Wspomniał na przykład o stałych natury lub prawach natury, których ostateczne uzasadnienie nie jest możliwe w ramach nauk przyrodniczych. To samo dotyczy ewolucji i przypadku, które odgrywają w niej ważną rolę. W dyskursie między nauką a religią niezbędny jest wzajemny szacunek dla argumentów drugiej strony, stwierdził. W „duchowej” części swojej prezentacji odniósł się m.in. do przekonania katolickiego teologa Karla Rahnera (1904-1984), że „chrześcijanin przyszłości będzie mistykiem, albo go w ogóle nie będzie”. 

Prof. Anton Zeilinger/Fot. Jaqueline Godany – https://godany.com/, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123734118

Z ramienia Kościoła katolickiego na parlamentarnym śniadaniu modlitewnym był obecny m.in. biskup pomocniczy archidiecezji wiedeńskiej, Franz Scharl, biskup-senior Klaus Küng, sekretarz generalny Konferencji Biskupów ks. Peter Schipka i prezes Akcji Katolickiej Ferdinand Kaineder. Obecni też byli przedstawiciele Kościołów prawosławnych, Kościoła ewangelickiego, a także innych Kościołów. 

Wydarzenie zorganizowały i prowadziły posłanki Gudrun Kugler (ÖVP) i Elisabeth Feichtinger (SPÖ). Oprawę muzyczną przygotował chór parlamentarzystów, w którym śpiewali członkowie wszystkich partii.

Regularne spotkania parlamentarzystów poświęcone dialogowi i modlitwie odbywają się w parlamencie w Wiedniu od 1981 roku. Od 2016 r. reprezentowane są na nich wszystkie frakcje parlamentarne. Zwykle w mniejszym gronie spotykają się co miesiąc przed sesjami plenarnymi Rady Narodowej. Ta międzywyznaniowa i ponadpartyjna inicjatywa w Austrii, praktykowana w USA od ponad 60 lat, stała się znana dzięki pierwszemu krajowemu i publicznemu śniadaniu modlitewnemu w 2017 roku w parlamencie w Wiedniu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze