Austria: rozesłano Betlejemskie Światło Pokoju
Podczas nabożeństwa ekumenicznego w katedrze w Salzburgu delegacje skautów z całej Austrii otrzymały Betlejemskie Światło Pokoju. Ze względu na pandemię koronawirusa na uroczystość nie mogły przybyć delegacje zagraniczne, ale uczestniczyły poprzez połączenia online.
– Zwłaszcza w tak trudnym czasie światło z Betlejem jest tym bardziej znakiem pociechy, nadziei i miłości – powiedział na wstępie arcybiskup Salzburga, Franz Lackner. Swoje pozdrowienia przekazali na wideo skauci z całego świata, „od Argentyny po Ukrainę”. Dla każdego z tych krajów zapalono w katedrze świecę.
Nabożeństwu w salzburskiej katedrze przewodniczyli katolicki arcybiskup Salzburga Franz Lackner, ewangelicki superintendent pastor Oliver Dantine i prawosławny arcybiskup Dumitru Viezuianu oraz ksiądz grecko-katolicki John Reeves. Uroczystość przebiegała pod hasłem: „Głośmy odważnie pokój Pana”.
Jak zapowiedziano, w 2021 roku Betlejemskie Światło Pokoju zostanie rozesłane również z Salzburga. Organizatorzy mają nadzieję, że będą mogły w tym wydarzeniu uczestniczyć delegacja skautów z zagranicy.
>>> Mimo pandemii harcerze i harcerki po raz 30. przekażą Betlejemskie Światło Pokoju
Kto zapala Światło Pokoju?
Tradycyjnie już, od 1986 r., ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapalało dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale także za aktywność społeczną. W tym roku surowe przepisy związane z pandemią, zamknięcie granic oraz kościołów spowodowały, że tegoroczna ceremonia była nieco inna. Ponieważ w tym roku warunki nie pozwoliły na podróż do Ziemi Świętej dziecka z Austrii, światełko zapaliła dziewięcioletnia Maria Khoury z Betlejem. Następnie 16 listopada „znak pokoju z Betlejem” został przewieziony samolotem austriackich linii AUA do Linzu, stolicy Górnej Austrii.
Zwykle w połowie grudnia światełko było zapalane w austriackiej telewizji i w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu przekazywane skautom z kraju i zagranicy, do różnych miejsc w Austrii, w Europie, a także w USA i kilku krajów Ameryki Łacińskiej. W akcji uczestniczą od wielu lat także harcerze z Polski.
W tym roku „sztafeta”
W tym roku światło rozwożą austriaccy skauci „w sztafecie” na granice kraju, skąd jest przejmowane przez miejscowych harcerzy lub inne osoby, aby zapłonęło w ich krajach, lub żeby je przekazywali dalej. Przy tej okazji organizatorzy przypomnieli, że podobny system przekazywania Betlejemskiego Światła stosowali w początkach swojej akcji.
Organizatorzy cieszą się, że dzięki „łańcuchowi solidarności” także i w tym roku betlejemskie światełko dotrze we wszystkie zakątki kraju, ale także do niemal wszystkich krajów europejskich. Na jego przyjęcie i dalsze rozprowadzanie są już także gotowi harcerze w Polsce. Natomiast wiadomo już, że tegoroczne światło z Betlejem nie dotrze za ocean. Centralne uroczystości rozesłania światła pokoju odbyły się już w USA i Argentynie, ale z ubiegłorocznym Betlejemskim Światłem. Teraz skauci będą rozprowadzali tak, aby w wigilijny wieczór 2020 mogło zapłonąć w wielu miejscach ich kraju.
>>> Betlejemskie Światło Pokoju już płonie. Czy w tym roku dotrze do Polski?
Zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia
W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych i telewizyjnych publicznego nadawcy ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec tego kraju. W akcji obok skautów uczestniczą m.in. członkowie ochotniczej straży pożarnej, Czerwony Krzyż i austriackie koleje państwowe ÖBB.
Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 r. z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach. Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskiego Światła Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo licząca już 80 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) cieszą się wielką popularnością. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej akcji stały się już stałym elementem czasu Adwentu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |